VERSION - en to tr_TR translation catalogue (1519 entries)

en: Oops! That page can&rsquo;t be found.
tr_TR: Hay aksi. Aradığınız &rsquo;t bulunamadı.

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
tr_TR: Öyle görünüyor ki aradığınızı bulamıyoruz. Arama yapmak yardımcı olabilir.

en: %s Comments
tr_TR: %s Yorum

en: One Comment
tr_TR: Bir Yorum

en: - Select a Slider -
tr_TR: Slider Seç

en: - Select a Category -
tr_TR: Kategori Seç

en: - Select a Taxonomy -
tr_TR: - Bir Sınıflandırma Seçin -

en: - Select a Term -
tr_TR: - Bir Terim Seçin -

en: Recent Posts
tr_TR: Son Yazılar

en: Random Posts
tr_TR: Rastgele Yazılar

en: Last Modified Posts
tr_TR: Son Değiştirilen Yazılar

en: Most Commented posts
tr_TR: En Çok Yorumlanan Yazılar

en: Alphabetically
tr_TR: Alfabetik olarak

en: Most Viewed posts
tr_TR: En Çok Görüntülenen Yazılar

en: - Select a Menu -
tr_TR: Menü Seç

en: Default
tr_TR: Varsayılan

en: An error has occured. Please reload the page and try again.
tr_TR: Bir hata oluştu. Lütfen sayfayı yeniden yükleyip, tekrar deneyin.

en: TieLabs Page Builder widgets areas
tr_TR: TieLabs Sayfa Oluşturucu widgetları bölümü

en: Manage Widgets
tr_TR: Widgetları Yönet

en: Done
tr_TR: Tamam

en: Available Widgets
tr_TR: Mevcut Widgetlar

en: Deactivate
tr_TR: Devre dışı bırak

en: Drag widgets from here to a sidebar on the right to activate them. Drag widgets back here to deactivate them and delete their settings.
tr_TR: Herhangi bir widgetı aktif hale getirmek için buradan sap taraftaki kenar çubuğuna sürükleyip bırakın. Widgetları devre dışı bırakıp, ayarlarını silmek için geri buraya sürükleyin.

en: Section Widgets Area
tr_TR: Bölüm Widget Alanı

en: Cancel
tr_TR: İptal Et

en: Add Widget
tr_TR: Widget Ekle

en: All Demos Support RTL.
tr_TR: Sağdan Sola Lisanları Destekleyen Tüm Demolar.

en: Tip:
tr_TR: İpucu:

en: You need to uninstall the imported demo before importing another one.
tr_TR: Yeni bir demo yüklemeden önce yüklenmiş demoyu kaldırmalısınız.

en: Uninstall the Demo Data
tr_TR: Demo Datayı Kaldır

en: Choose the demo which you want to import
tr_TR: Yüklemek istediğiniz demoyu seçin

en: Install Demos
tr_TR: Demoları Yükle

en: First Footer
tr_TR: Birincil Alt Bilgi Alanı

en: Second Footer
tr_TR: İkincil Alt Bilgi Alanı

en: 1st Column
tr_TR: 1. Sütun

en: 2d Column
tr_TR: 2. Sütun

en: 3rd Column
tr_TR: 3. Sütun

en: 4th Column
tr_TR: 4. Sütun

en: Settings import file could not be found.
tr_TR: İçe aktarım ayar dosyası bulunamadı.

en: Proudly Hosted by %s
tr_TR: %s Tarafından Gururla Barındırılır

en: Home
tr_TR: Anasayfa

en: More
tr_TR: Daha

en: Menu Title
tr_TR: Menü Başlığı

en: Sub Menu
tr_TR: Alt Menü

en: About
tr_TR: Hakkında

en: Team
tr_TR: Takım

en: Buy now!
tr_TR: Şimdi satın al!

en: WordPress is a favorite blogging tool of mine and I share tips and tricks for using WordPress here.
tr_TR: WordPress benim favori bir blog aracım ve burada WordPress'i kullanmak için ipuçları ve püf noktaları paylaşıyorum.

en: World
tr_TR: Dünya

en: After all is said and done, more is said than done
tr_TR: Her şey söyledikten ve yapıldıktan sonra, yapılandan daha fazlası söylenir

en: Knowledge is power
tr_TR: Bilgi güçtür

en: The Future Of Possible
tr_TR: Mümkün Olanın Geleceği

en: Xbox boss talks Project Scorpio price
tr_TR: Xbox patronu Scorpio Projesinin fiyatını söylüyor

en: Hibs and Ross County fans on final
tr_TR: Hibs ve Ross County taraftarları finalde

en: Tip of the day: That man again
tr_TR: Günün ipucu: Yine o adam

en: Spieth in danger of missing cut
tr_TR: Spieth eksik kesim tehlikesi altında

en: Persuasion is often more effectual than force
tr_TR: İkna genellikle kaba kuvvetten daha etkilidir

en: One swallow does not make the spring
tr_TR: Bir kırlangıçla bahar gelmez

en: Travel
tr_TR: Seyahat

en: Getting There is Half the FUN!
tr_TR: Oraya varmak EĞLENCEYİ yarılamaktır!

en: Goa Tourism Appealing Visitors From Across the Globe
tr_TR: Goa Turizmi Dünyanın Her Yanından Ziyaretçileri Çekiyor

en: Fontainebleau A Forgotten Treasure
tr_TR: Unutulmuş Bir Hazine Fontainebleau

en: I know it hurts to say goodbye, but it is time for me to fly
tr_TR: Elveda demenin acıttığını biliyorum, ancak benim için uçma zamanı

en: What We See When We Look at Travel Photography
tr_TR: Seyahat Fotoğrafçılığına Baktığımızda Gördüklerimiz

en: How to make perfect vanilla cupcakes
tr_TR: Mükemmel vanilyalı cupcake nasıl yapılır

en: The ultimate guide to herbal teas
tr_TR: Bitkisel çaylar için tam kapsamlı rehber

en: Making fruit and veg fun for kids
tr_TR: Sebze ve meyveleri çocuklar için eğlenceli hale getirmek

en: Games
tr_TR: Oyunlar

en: New Heroes of the Storm Characters Bring Portals
tr_TR: Storm Characters'in Yeni Kahramanları Portallara Geldi

en: There May Be No Consoles in the Future, EA Exec Says
tr_TR: Gelecekte Oyun Konsolları Yok Olabilir, EA Yöneticisi Anlatıyor

en: Play This Game for Free on Steam This Weekend
tr_TR: Bu Oyunu Bu Hafta Steam'de Ücretsiz Oyna

en: The Game Officially Announced, Watch the Trailer Here
tr_TR: Oyun Resmen Duyuruldu, Fragmanını İzle

en: Here What is in the game $80 Deluxe Edition
tr_TR: Oyunun 80$ değerindeki Deluxe Edisyonunda neler olduğu işte burada

en: Nintendo Details Next Miitomo Update
tr_TR: Nintendo Gelecek Miitomo Güncellemesini Detaylandırdı

en: Killing Floor 2 New Sharpshooter Class Detailed
tr_TR: Killing Floor 2 New Sharpshooter Class Tüm Detayları

en: Foods
tr_TR: Yiyecekler

en: Quinoa new recipes, feta & broad bean salad
tr_TR: Yeni kinoa tarifleri, beyaz ve geniş fasülye salatası

en: Cooking with kids - how to get them involved
tr_TR: Çocuklar ile pişirmek - onları nasıl dahil edersiniz

en: 6 Ways Drinking Warm Water Can Heal Your Body
tr_TR: Sıcak Su İçmenin Vücudunuza İyi Geleceğini Gösteren 6 Sebep

en: Ice Cream Maker Free Chocolate
tr_TR: Dondurma Makinesi Ücretsiz Çikolata

en: Growing vegetables at home, six of the best
tr_TR: Evde sebze yetiştirmek, en iyi altısı

en: At Value-Focused Hotels, the Free Breakfast Gets Bigger
tr_TR: Değer Odaklı Otellerde Ücretsiz Kahvaltı Daha Büyük Olur

en: A Refined Seattle Restaurant, Hold the Table Linens
tr_TR: Seçkin Bir Seattle Restoranı, Masa Örtülerini Tutun

en: Business
tr_TR: İş

en: December home sales rebound? Here is the secret
tr_TR: Aralıkta konut satışları yükseldi mi? İşte gizli gerçek

en: Why people are flocking to Oregon
tr_TR: İnsanlar neden Oregon'a akın ediyor

en: Weekly mortgage applications pop on stock sell-off
tr_TR: Haftalık mortgage başvuruları stoktan satışlarla yükseldi

en: Apartment vacancies rise for first time in 6 years
tr_TR: Boş daire stoğu 6 yıldır ilk kez yükselişte

en: China stock swoon could boost US real estate
tr_TR: Çin hisse senedi piyasası ABD gayrimenkulünü artırabilir

en: Why homeowners are leaving billions on the table
tr_TR: Ev sahipleri milyarları neden masada bırakıyor?

en: Lock in now! Stock sell-off sinks mortgage rates
tr_TR: Tam şu anda! Hisse senedi satışları mortgage oranlarını batırıyor

en: Tech
tr_TR: Teknoloji

en: Former Microsoft CEO Ballmer does about-face on Linux technology
tr_TR: Eski Microsoft CEO'su Ballmer Linux teknolojiye çok yakın

en: Bosch looking to smart devices to get ahead in the cloud
tr_TR: Bosch bulutta ilerlemek için akıllı cihazlara bakıyor

en: Signs of life for Apple stock as Wall St
tr_TR: Apple hissesi için Wall St'de yaşam belirtileri

en: YNAP sees slightly slower sales growth after strong 2015
tr_TR: YNAP güçlü 2015 büyümesi sonrası daha yavaş satış büyümesi bekliyor

en: Senators close to finishing encryption penalties
tr_TR: Senatörler şifreleme cezalarını bitirmeye çok yakın

en: NASA plans to fix Mars spacecraft leak then launch in 2018
tr_TR: NASA, Mars uzay aracı sızıntı sorununu giderip 2018'de fırlatmayı planlıyor

en: Apple sets March 21 event, Wall Street sees new, smaller iPhone
tr_TR: Apple 21 Mart'ta etkinlik düzenliyor, Wall Street yeni, daha küçük iPhone'u fiyatlıyor

en: Samsung Elec says preorders for Galaxy S7 phones stronger
tr_TR: Samsung, Galaxy S7 cihazları için ön talebin daha güçlü olduğunu açıkladı

en: Life Style
tr_TR: Yaşam Tarzı

en: Timeline
tr_TR: Zaman Tüneli

en: Content
tr_TR: İçerik

en: Classic
tr_TR: Klasik

en: Color
tr_TR: Renk

en: Your server is running Suhosin, and your current maxvars settings may limit the number of menu items you can save.
tr_TR: Server'ınız Suhosin çalıştırıyor, ve geçerli maxvars ayarlarınız kaydedeceğiniz menü sayısını sınırlandırabilir.

en: You are approaching the post variable limit imposed by your server configuration. Exceeding this limit may automatically delete menu items settings when you save. Please increase your %1$s directive in php.ini. See: %2$s Increasing max input vars limit.%3$s
tr_TR: Sunucu yapılandırmanızın verdiği post değişken limitine yaklaşıyorsunuz. Bu sınırı aşmanız, kaydettiğinizde menü öğeleri ayarlarını otomatik olarak silebilir. Lütfen php.ini adresinde %1$s değerini artırın.  Bakınız: %2$s Artan maksimum giriş değişkenleri sınırı. %3$s

en: Menu Item Limit Warning
tr_TR: Menü Öğe Limiti Uyarısı

en: Need Help?
tr_TR: Yardım

en: Happy New Year!
tr_TR: Mutlu Seneler

en: To our client who have made our progress possible, All of us at TieLabs join in wishing you a Happy New Year with the best of everything in your life for you and your family and we look forward to serving you in the new year :)
tr_TR: İlerlememizi mümkün kılan müşterilerimize, TieLabs'ta hepimiz, siz ve aileniz için hayatınızdaki her şeyin en iyisi ile Mutlu Yıllar dileriz ve yeni yılda sizlere hizmet vermeyi dört gözle bekliyoruz :)

en: Follow us on %1$sTwitter%3$s or %2$sFacebook%3$s.
tr_TR: Bizi %1$sTwitter%3$s veya %2$sFacebook%3$s üzerinden takip edin.

en: Like %s?
tr_TR: %s Beğendiniz mi?

en: We've noticed you've been using %1$s for some time now; we hope you love it! We'd be thrilled if you could %2$sgive us a 5* rating on themeforest.net!%4$s If you are experiencing issues, please %3$sopen a support ticket%4$s and we'll do our best to help you out.
tr_TR: Fark ettik ki bir süredir %1$s kullanıyorsun; umarız sevmişsindir! Eğer %2$sbize themeforeset.net'te 5 yıldız verebilirsen%4$s çok seviniriz ! Eğer bir sorun yaşıyorsan, lütfen %3$sdestek çağrısı oluştur%4$s bizde sana yardım etmek için elimizden gelenin en iyisini yapalım.

en: %1s comes localization-ready out of the box. All that’s needed is a translation file for your language, Contribute in our translation portal to complete the %2s translation, In exchange, we offer %3sExtra 6 Months FREE TieLabs Support*%4s to the most 3 contributors for each completed translation. Thank you very much for your contribution.
tr_TR: %1s kullanıma hazır paketten çıkar. Tek ihtiyacınız olan diliniz için bir %2s çeviri dosyasıdır. Buna karşılık, tamamlanmış her çeviri için en fazla 3 katılımcıya %3sEkstra 6 Aylık ÜCRETSİZ TieLabs Desteği%4s sunuyoruz. Katkınız için çok teşekkür ederim.

en: %1s Translation Status: %2s Done
tr_TR: %1s Çeviri Durumu: %2s Bitti

en: * The extra support will appear in your profile on our website, support center and in the theme dashboared only. it will not appear on ThemeForest.
tr_TR: * Ekstra destek, web sitemizdeki, destek merkezimizdeki profilinizde ve yalnızca gösterge tablosundaki temada görünecektir. Bu ThemeForest'ta görünmez.

en: Get Extra FREE 6 Months Support period
tr_TR: Ekstra 6 Aylık Destek Süresi Alın

en: Go to the Translation Portal
tr_TR: Çeviri Portalı'na git

en: YAY, New Features
tr_TR: HOLLEY, Yeni Özellikler

en: Awesome, isn't it? Give us some love :)
tr_TR: Harika değil mi? Bize biraz sevgi verin :)

en: Rate %s
tr_TR: %s Oran

en: Followers
tr_TR: Takipçi

en: %s Followers
tr_TR: %s Takipçi

en: Total Articles' Views!
tr_TR: Toplam Makalelerin Görüntülenmeleri

en: %s articles views
tr_TR: %s makalelerin görüntülenmeleri

en: We just reached the %s milestone! We are taking this moment to give YOU a big THANK YOU for all the support and confidence you gave us.
tr_TR: %s hedefe ulaştık! Bu anı bize verdiğiniz destek ve güven için SİZE kocaman bir TEŞEKKÜR ETMEYE ayırdık.

en: New Milestone
tr_TR: Yeni Hedef

en: Spread The Word
tr_TR: Duymayan Kalmasın

en: %d year | %d years
tr_TR[0]: %d yıl
tr_TR[1]: %d yıl

en: Happy Anniversary with TieLabs!
tr_TR: TieLabs ile mutlu yıldönümü!

en: Woohoo! We are so happy You have been with us for %s We are looking forward to providing an awesome WordPress theme and plugins for you for many more. Thanks for being an awesome customer!
tr_TR: VuuHuu! Bizimle %s  beraber olduğunuz için çok mutluyuz. Sizler için harika bir WordPress teması ve eklentileri sunmayı dört gözle bekliyoruz. Harika bir müşteri olduğun için teşekkürler!

en: Your friends at TieLabs
tr_TR: TieLabs'teki arkadaşların

en: Howdy
tr_TR: Merhaba

en: Posts Switcher
tr_TR: Yazı Aktarıcı

en: Are You Megrating from %s?
tr_TR: %s buradan birleştirmek istediğinize emin misiniz?

en: It seems you are megrating from %1s%2s%3s theme, click on the button below to complete the switching process.
tr_TR: %1s%2s%3s temasından geçiş yapıyorsunuz, geçiş işlemini tamamlamak için aşağıdaki düğmeye tıklayın.

en: Are You Megrating from another theme?
tr_TR: Başka bir tema ile birleştirecek misiniz?

en: It seems you are megrating from another theme, it is recommended to check our Switcher it supports %1s%2s%3s themes, click on the button below to check them.
tr_TR: Başka bir temadan geçiş yaptığınız görülüyor, Switcher eklentisi %1s%2s%3s temalarını destekler ve tavsiye eder, kontrol etmek için aşağıdaki düğmeye tıklayın.

en: Run the Switcher
tr_TR: Aktarıcıyı Çalıştır

en: Switch to %s Theme
tr_TR:  %s buna aktar

en: %s Plugin is required
tr_TR: %s eklenti gerekli

en: %s Plugin is required, click on the button below to go to the plugins page to install it.
tr_TR: %s eklenti gerekli, aşağıdaki butona tıklayarak eklentiler sayfasına gidin

en: Go to the Plugins Page
tr_TR: Eklentiler sayfasına git

en: Install Plugins
tr_TR: Eklentileri Yükle

en: Install Bundled Plugins
tr_TR: Paket Eklentilerini Yükle

en: Category Layout
tr_TR: Kategori Düzeni

en: Posts Settings
tr_TR: Yazı Ayarlar

en: Slider
tr_TR: Kaydırıcı

en: Sidebar
tr_TR: Kenar Bölmesi

en: Styling
tr_TR: Tasarım

en: Category Options
tr_TR: Kategori Ayarları

en: Large Thumbnail
tr_TR: Geniş Küçük Resim

en: Masonry
tr_TR: Akış

en: Large Post Above
tr_TR: Üstte Geniş Yazı

en: Overlay Title
tr_TR: Yerleşim Başlığı

en: Overlay Title Centered
tr_TR: Ortalanmış Yerleşim Başlığı

en: Classic Small
tr_TR: Klasik Küçük

en: Posts Excerpt
tr_TR: İçerikden Alıntı

en: Yes
tr_TR: Evet

en: No
tr_TR: Hayır

en: Excerpt Length
tr_TR: Metin Uzunluğu

en: Read More Button
tr_TR: Daha Fazla Oku Tuşu

en: Custom Read More Button text
tr_TR: Özel Daha Fazla Bilgi Düğmesi metni

en: Leave it empty to use the default text.
tr_TR: Varsayılan metni kullanmak için boş bırakın.

en: Pagination
tr_TR: Sayfalandırma

en: Next and Previous
tr_TR: Sonraki ve Önceki

en: Numeric
tr_TR: Numaralandırılmış

en: Load More
tr_TR: Daha Fazla Yükle

en: Infinite Scroll
tr_TR: Sonsuz Kaydırma

en: Media Icon
tr_TR: Medya İkon

en: Don't duplicate posts
tr_TR: Yazıları Tekrarlama

en: Note: This option doesn't work with the AJAX pagination.
tr_TR: Not: Bu seçenek AJAX sayfalandırmasıyla çalışmaz.

en: Category Page Layout
tr_TR: Kategori Sayfa Düzeni

en: Full-Width
tr_TR: Tam Ekran Düzeni

en: Boxed
tr_TR: Kutu Düzeni

en: Framed
tr_TR: Çerçeveli

en: Bordered
tr_TR: Sınırlandırılmış

en: Vertical
tr_TR: Dikey

en: Horizontal
tr_TR: Yatay

en: Layout
tr_TR: Düzen

en: Footer Description
tr_TR: Altbilgi Açıklaması

en: Footer Description Title
tr_TR: Altbilgi Açıklama Başlığı

en: This Description will appear at the end of the category page below the posts list.
tr_TR: Bu Açıklama, mesaj listesinin altındaki kategori sayfasının sonunda görünecektir.

en: Post Layout
tr_TR: Yazı Düzeni

en: Featured area background
tr_TR: Öne Çıkarılan Alan Arka Planı

en: Use the featured image
tr_TR: Öne çıkarılan görseli kullan

en: Upload Custom Image
tr_TR: Özel Resim Yükle

en: - OR -
tr_TR: -VEYA-

en: Background Color
tr_TR: Arka Plan Rengi

en: Post Format Settings
tr_TR: Yazı Biçimi Ayarları

en: Standard Post Format:
tr_TR: Standart Yazı Biçimi

en: Show the featured image
tr_TR: Öne çıkarılan resmi göster

en: Image Post Format:
tr_TR: Görüntülü Yazı Biçimi:

en: Uncropped featured image
tr_TR: Kırpılmamış öne çıkarılan görsel

en: Featured image lightbox
tr_TR: Öne çıkarılan lightbox görsel

en: Structure Data
tr_TR: Yapısal Veri

en: Schema type
tr_TR: Şema türü

en: Article
tr_TR: Makale

en: NewsArticle
tr_TR: Haber Makalesi

en: BlogPosting
tr_TR: Blog Yazısı

en: Slider #%s
tr_TR: Slayt #%s

en: Videos Playlist
tr_TR: Video Oynatma Listesi

en: TieLabs Slider
tr_TR: TieLabs Kaydırıcı

en: Enable
tr_TR: Etkinleştir

en: Number of posts to show
tr_TR: Gösterilecek yazı sayısı

en: Query Type
tr_TR: Sorgu Tipi

en: Custom Slider
tr_TR: Özel Kaydırıcı

en: Colored Mask
tr_TR: Renklendirilmiş Maske

en: Disable Gradient Overlay
tr_TR: Degrade Yerleşimini Devre Dışı Bırak

en: Animate Automatically
tr_TR: Otomatik Olarak Anime Et

en: Title Length
tr_TR: Başlık Uzunluğu

en: Posts Excerpt Length
tr_TR: İçerik Alıntı Uzunluğu

en: Post Primary Category
tr_TR: Yazı Öncelikli Kategorisi

en: Review Rating
tr_TR: Değerlendirme Puanı

en: Post Meta
tr_TR: Yazı Meta

en: Playlist title
tr_TR: Oynatma listesi başlığı

en: Videos List
tr_TR: Video Listesi

en: Enter each video url in a seprated line.
tr_TR: Her video url adresini ayrı satıra girin.

en: Supports: YouTube and Vimeo videos only.
tr_TR: Desteklenenler: Yalnızca YouTube ve Vimeo videoları.

en: Dark Skin
tr_TR: Koyu Tema

en: Background Image
tr_TR: Arka Plan Görseli

en: Background Video
tr_TR: Arka Plan Videosu

en: Parallax
tr_TR: Paralaks

en: Parallax Effect
tr_TR: Paralaks Etkisi

en: Scroll
tr_TR: Kaydır

en: Scale
tr_TR: Ölçek

en: Opacity
tr_TR: Opaklık

en: Scroll + Opacity
tr_TR: Kaydırma + Opaklık

en: Scale + Opacity
tr_TR: Ölçek + Opaklık

en: Disable
tr_TR: Devredışı

en: Unnamed
tr_TR: Adsız

en: Will override the sliders above.
tr_TR: Yukarıdaki kaydırıcıları geçersiz kılacak.

en: Choose Slider
tr_TR: Slayt Seç

en: No sliders found, Please create a slider.
tr_TR: Slayt bulunamadı, Lütfen slayt oluşturun.

en: Custom Logo
tr_TR: Özel Logo

en: Logo Settings
tr_TR: Logo Ayarları

en: Image
tr_TR: Görsel

en: Site Title
tr_TR: Site Başlığı

en: Logo Image
tr_TR: Logo Görseli

en: Logo Image (Retina Version @2x)
tr_TR: Logo Görseli (Retina Versiyon @2x)

en: Please choose an image file for the retina version of the logo. It should be 2x the size of main logo.
tr_TR: Logonun retina versiyonu için lütfen bir resim dosyası seçin. Ana logodan 2 kat daha büyük olmalıdır.

en: Logo Inverted Image
tr_TR: Logo Ters Görüntü

en: Used if users are allowed to switch between Light and Dark skins.
tr_TR: Kullanıcıların Açık ve Koyu kaplamalar arasında geçiş yapmalarına izin verilirse kullanılır.

en: Logo Inverted Image (Retina Version @2x)
tr_TR: Logo Ters Çevrilmiş Görüntü (Retina Sürümü @2x)

en: Logo width
tr_TR: Logo genişliği

en: Logo height
tr_TR: Logo yüksekliği

en: Logo Text
tr_TR: Logo Metni

en: In the Logo Image type this will be used as the ALT text.
tr_TR: Logo Görüntü tipinde bu, ALT metni olarak kullanılacaktır.

en: Logo Margin Top
tr_TR: Logo Üst Kenar Uzaklığı

en: Leave it empty to use the default value.
tr_TR: Varsayılan değeri kullanmak için boş bırakın.

en: Logo Margin Bottom
tr_TR: Logo Alt Kenar Uzaklığı

en: Custom Logo URL
tr_TR: Özel Logo URL

en: Leave it empty to use the Site URL.
tr_TR: Site URL kullanmak için boş bırakın.

en: Category Sidebar
tr_TR: Kategori Kenar Çubuğu

en: Sidebar Right
tr_TR: Sağ Kenar Çubuğu

en: Sidebar Left
tr_TR: Sol Kenar Çubuğu

en: Without Sidebar
tr_TR: Kenar Çubuğu Olmadan

en: One Column
tr_TR: Tek Sütun

en: Sticky Sidebar
tr_TR: Yapışkan Kenar Çubuğu

en: Custom Sidebar
tr_TR: Özel Kenar Çubuğu

en: Global Sidebar Settings for Posts in this Category
tr_TR: Bu Kategorideki yazılar için Global Kenar Çubuğu Ayarları

en: Category Style
tr_TR: Kategori Stili

en: Primary Color
tr_TR: Öncelikli Renk

en: Background
tr_TR: Arka Plan

en: Bordered Layout supports plain background color only.
tr_TR: Sınırlandırılmış Düzen yalnızca sade arka plan rengini destekler.

en: Background Color 2
tr_TR: Arka Plan Rengi 2

en: Background Image type
tr_TR: Arka Plan Görsel tipi

en: None
tr_TR: Yok

en: Pattern
tr_TR: Desen

en: Background Pattern
tr_TR: Arka Plan Deseni

en: Background Settings
tr_TR: Arka Plan Ayarları

en: Dots overlay layer
tr_TR: Katman üzerine noktalar

en: Background dimmer
tr_TR: Kısık arka plan

en: Value between 0 and 100 to dim background image. 0 - no dim, 100 - maximum dim.
tr_TR: Arka plan görselini kısmak için 0 ve 100 arasında değer. 0 - kısma yok, 100 - maksimum kısma.

en: Background dimmer color
tr_TR: Arka plan kısma rengi

en: Black
tr_TR: Siyah

en: White
tr_TR: Beyaz

en: Custom CSS
tr_TR: Özel CSS

en: Paste your CSS code, do not include any tags or HTML in the field. Any custom CSS entered here will override the theme CSS. In some cases, the !important tag may be needed.
tr_TR: CSS kodunuzu yapıştırın, herhangi bir etiket veya HTML eklemeyin. Girilen her özel CSS Tema CSS'inin üzerine yazılacaktır. Bazı durumlarda "!important" etiketi gerekli olabilir.

en: Use %s and it will be replaced with the primary color.
tr_TR: %s kullanın ve ana renkle değiştirilecektir.

en: Subtitle
tr_TR: Alt yazı

en: Settings
tr_TR: Ayarlar

en: Front Page
tr_TR: Ön Sayfa

en: Enter sub title here
tr_TR: Alt başlığı buraya girin

en: Current Front Page: %s
tr_TR: Geçerli Ön Sayfa: %s

en: Set as the site Front Page?
tr_TR: Site Ön Sayfası olarak ayarla?

en: Use the TieLabs Builder
tr_TR: TieLabs Builder'ı Kullanın

en: General
tr_TR: Genel

en: Styles
tr_TR: Stiller

en: Advertisement
tr_TR: Reklamlar

en: Components
tr_TR: Bileşenler

en: Story Highlights
tr_TR: Hikaye Öne Çıkanlar

en: Source and Via
tr_TR: Kaynak ve Paylaşım

en: Masonry Page
tr_TR: Akış Sayfası

en: Categories Meta
tr_TR: Kategoriler Meta

en: Categories
tr_TR: Kategoriler

en: User Roles
tr_TR: Kullanıcı rolleri

en: Header and Footer Settings
tr_TR: Üstbilgi ve Altbilgi Ayarları

en: Hide the Header
tr_TR: Üstbilgiyi Gizle

en: Hide the Footer
tr_TR: Altbilgiyi Gizle

en: Hide the page title
tr_TR: Sayfa başlığını gizle

en: Hide the featured image
tr_TR: Öne çıkan resmi gizle

en: Breadcrumbs
tr_TR: İçerik Haritası

en: Display Breadcrumbs
tr_TR: Kırıntıları Görüntüle

en: Primary Category
tr_TR: Birincil Kategori

en: If the post has multiple categories, the one selected here will be used for settings and it appears in the category labels.
tr_TR: Gönderide birden fazla kategori varsa, burada seçilenler ayarlar için kullanılacaktır ve kategori etiketlerinde görünür.

en: Custom Title
tr_TR: Özel Başlık

en: Trending Post
tr_TR: Trend Yazı

en: Post Views
tr_TR: Yazı Görünümü

en: Post format
tr_TR: Yazı Formatı

en: Standard
tr_TR: Standart

en: Audio
tr_TR: Ses

en: Map
tr_TR: Harita

en: Embed Code
tr_TR: Yerleştirme kodu

en: Self Hosted Video
tr_TR: Kendinde Barındırılan Video

en: Video URL
tr_TR: Video linki

en: supports : YouTube, Vimeo, Viddler, Qik, Hulu, FunnyOrDie, DailyMotion, WordPress.tv and blip.tv
tr_TR: destekler: YouTube, Vimeo, Viddler, Qik, Hulu, FunnyOrDie, DailyMotion, WordPress.tv ve blip.tv

en: MP3 file URL
tr_TR: MP3 dosyası linki

en: M4A file URL
tr_TR: M4A dosyası linki

en: OGA file URL
tr_TR: OGA dosyası linki

en: SoundCloud URL
tr_TR: SoundCloud linki

en: You need to set the Google Map API Key in the theme options page > Integrations.
tr_TR: Tema seçenekleri sayfası> Entegrasyonlar bölümünde Google Harita API Anahtarını ayarlamanız gerekir.

en: Google Maps URL
tr_TR: Google Haritalar linki

en: Page Layout
tr_TR: Sayfa düzeni

en: Sidebar Position
tr_TR: Sidabar Pozisyonu

en: Choose Sidebar
tr_TR: Kenar çubuğunu seç

en: Header Background
tr_TR: Üst Kısım Ara Planı

en: Extend the background of the first section to cover the Header
tr_TR: Üst kısmı doldurmak için birincil arka planı genişletin

en: Post Components
tr_TR: Yazı Bileşenleri

en: Above Post share Buttons
tr_TR: Yazı Paylaşım Tuşlarının Üstünde

en: Hide
tr_TR: Gizle

en: Show
tr_TR: Göster

en: Below Post Share Buttons
tr_TR: Yazı Paylaşım Düğmelerinin Altında

en: Tags
tr_TR: Etiketler

en: Post Author box
tr_TR: Yazı Yazarı Kutusu

en: Next/Prev posts
tr_TR: Sonraki / Önceki Yazılar

en: Newsletter
tr_TR: Bülten

en: Related Posts
tr_TR: Benzer Yazılar

en: Inline Related Posts
tr_TR: Satır İçi İlgili Gönderiler

en: Read Next Slider
tr_TR: Sonraki Kaydırıcıyı Oku

en: Fly Check Also Box
tr_TR: Uçan Gözden Geçir Kutusu

en: Disable All Ads
tr_TR: Tüm Reklamları Devre Dışı Bırak

en: Above Post Ad
tr_TR: İlanın Üstü

en: Hide Above Post Ad
tr_TR: Üst Yazı Reklamını Gizle

en: Custom Above Post Ad
tr_TR: Özel Yazı Üstü Reklamı

en: Below Post Ad
tr_TR: İlanın Altında

en: Hide Below Post Ad
tr_TR: Alt Yazı Reklamını Gizle

en: Custom Below Post Ad
tr_TR: Özel Yazı Altı Reklamı

en: Above Content Ad
tr_TR: İçerik Reklamının Üstü

en: Hide Above Content Ad
tr_TR: İçerik Reklamını Gizle

en: Custom Above Content Ad
tr_TR: Özel İçerik Reklamı

en: Below Content Ad
tr_TR: İçerik Reklamının Altında

en: Hide Below Content Ad
tr_TR: İçerik Alt Reklamını Gizle

en: Custom Below Content Ad
tr_TR: Özel İçerik Alt Reklamı

en: Source
tr_TR: Kaynak

en: These links will appear at the end of the article in the Source section.
tr_TR: Bu bağlantılar Kaynak bölümdeki makalenin sonunda görünecektir.

en: Add
tr_TR: Ekle

en: Source name is required.
tr_TR: Kaynak adı gerekli.

en: Via
tr_TR: Yoluyla

en: These links will appear at the end of the article in the Via section.
tr_TR: Bu bağlantılar, Paylaş bölümündeki makalenin sonunda görünecektir.

en: Via name is required.
tr_TR: Paylaşım ismi gerekli.

en: Title
tr_TR: Başlık

en: Add Custom Text
tr_TR: Özel Metin Ekle

en: Custom Text
tr_TR: Özel Metin

en: Text is required.
tr_TR: Metin gerekli.

en: Upload
tr_TR: Yükle

en: Add Image
tr_TR: Görsel Ekle

en: Select
tr_TR: Seç

en: Select Image
tr_TR: Fotoğraf seç

en: Select another image
tr_TR: Başka bir resim seçin

en: no-repeat
tr_TR: tekrarlamama

en: Tile
tr_TR: Döşeme (Tile)

en: Tile Horizontally
tr_TR: Yatay Döşeme

en: Tile Vertically
tr_TR: Dikey Döşeme

en: Fixed
tr_TR: Sabit

en: Cover
tr_TR: Kapla

en: Left
tr_TR: Sol

en: Right
tr_TR: Sağ

en: Center
tr_TR: Orta

en: Top
tr_TR: Yukarı

en: Bottom
tr_TR: Aşağı

en: Remove
tr_TR: Sil

en: Font Size in Pixels
tr_TR: Piksel cinsinden yazı tipi boyutu

en: Line Height
tr_TR: Satır yüksekliği

en: Font Weight
tr_TR: Yazı Tipi Genişliği

en: Thin 100
tr_TR: İnce 100

en: Extra 200 Light
tr_TR: Ekstra Hafif  200

en: Light 300
tr_TR: Hafif 300

en: Regular 400
tr_TR: Normal 400

en: Medium 500
tr_TR: Orta 500

en: Semi 600 Bold
tr_TR: Yarı Kalın 600

en: Bold 700
tr_TR: Kalın 700

en: Extra 800 Bold
tr_TR: Ekstra Kalın 800

en: Black 900
tr_TR: Siyah 900

en: Letter Spacing
tr_TR: Harf boşluğu

en: Capitalization
tr_TR: Büyük harf kullanımı

en: UPPERCASE
tr_TR: BÜYÜK HARF YAPMA

en: Capitalize
tr_TR: Baş harf büyütme

en: lowercase
tr_TR: küçük harf yapma

en: System Status
tr_TR: Sistem Durumu

en: WordPress environment
tr_TR: WordPress ortamı

en: Home URL
tr_TR: Anasayfa Bağlantısı

en: Site URL
tr_TR: Site Bağlantısı

en: WP version
tr_TR: WP versiyonu

en: WP multisite
tr_TR: WP Çoklu Site

en: WP memory limit
tr_TR: WP Hafıza limiti

en: %1$s - We recommend setting memory to at least %2$s. To import the demo data %3$s of memory limit is required. See: %4$s
tr_TR: %1$s Belleği en az %2$s olarak ayarlamanızı öneririz. Demo verisini almak için %3$s  bellek limiti gereklidir.  Bkz:%4$s

en: Increasing memory allocated to PHP
tr_TR: PHP ayrılan hafıza limitini arttırın

en: WP debug mode
tr_TR: WP Hata Ayıklama Modu

en: Language
tr_TR: Dil

en: Hide errors from visitors
tr_TR: Hataları ziyaretçilerden gizle

en: Error messages can contain sensitive information about your website environment. These should be hidden from untrusted visitors.
tr_TR: Hata mesajları, web sitesi ortamınız hakkında hassas bilgiler içerebilir. Bunlar güvenilmeyen ziyaretçilerden gizlenmelidir.

en: Server environment
tr_TR: Sunucu Özellikleri

en: Server info
tr_TR: Sunucu bilgisi

en: PHP version
tr_TR: Php Sürümü

en: %1$s - We recommend a minimum PHP version of %2$s.
tr_TR: %1$s - %2$s Minimum PHP sürümünü öneriyoruz.

en: PHP post max size
tr_TR: PHP gönderisi maksimum boyut

en: PHP time limit
tr_TR: PHP zaman sınırı

en: %1$s - We recommend setting max execution time to at least %2$s.
tr_TR: %1$s olan maksimum yürütme süresini (max execution time) %2$s olarak ayarlamanızı öneririz.

en: PHP max input vars
tr_TR: PHP maksimum giriş değişkenleri

en: %1$s - Recommended Value: %2$s. Max input vars limitation will truncate POST data such as menus. See: %3$sIncreasing max input vars limit.%4$s
tr_TR: %1$s  Önerilen Değer: %2$s. Maksimum giriş değişkenleri sınırlaması, menüler gibi gönderi verilerini kısıtlar.  Bakınız: %3$s Artan maksimum giriş değişkenleri sınırı. %4$s

en: cURL version
tr_TR: cURL Sürümü

en: SUHOSIN installed
tr_TR: SUHOSIN Yüklü

en: You have to increase the suhosin.post.max_vars and suhosin.request.max_vars parameters to 2000 or more.
tr_TR: Suhosin.post.max_vars ve suhosin.request.max_vars parametrelerini 2000 veya daha fazlaya yükseltmelisiniz.

en: MySQL version
tr_TR: MySQL Sürümü

en: %1$s - WordPress recommends a minimum MySQL version of %2$s. See: %3$sWordPress requirements%4$s
tr_TR: %1$s WordPress %2$s minimum MySQL sürümünü önerir. Bakınız: %3$s WordPress gereksinimleri %4$s

en: Max upload size
tr_TR: Maksimum yükleme boyutu

en: Your server does not have fsockopen or cURL enabled. Contact your hosting provider.
tr_TR: Sunucunuzda  fsockopen veya cURL etkin değil. Barındırma sağlayıcınıza başvurun.

en: Multibyte string
tr_TR: Çok baytlı dizge (Multibyte string)

en: Your server does not support the mbstring functions - this is required for better character encoding. Some fallbacks will be used instead for it.
tr_TR: Sunucunuz mbstring işlevlerini desteklemiyor - bu daha iyi karakter kodlaması için gereklidir. Bunun yerine bazı yedekler kullanılacaktır.

en: XMLReader
tr_TR: XML Okuyucu (XMLReader)

en: The XMLReader PHP module/extension is missing. Please contact your hosting company and ask them to install that for you.
tr_TR: XMLReader PHP modülü / uzantısı eksik. Lütfen hosting firmanız ile iletişime geçin ve sizin için bunları yüklemelerini isteyin.

en: Remote post
tr_TR: Uzaktan gönder

en: wp_remote_post() failed. Contact your hosting provider.
tr_TR: wp_remote_post() komutu çalıştırılamadı. Lütfen host desteği sağlayan firmanızla görüşünüz.

en: Remote get
tr_TR: Uzaktan al

en: wp_remote_get() failed. Contact your hosting provider.
tr_TR: wp_remote_get() komutu çalıştırılamadı. Lütfen host desteği sağlayan firmanızla görüşünüz.

en: Theme
tr_TR: Tema

en: Name
tr_TR: İsim

en: License
tr_TR: Lisans

en: Your Site is Validated
tr_TR: Siteniz Doğrulandı

en: Your Site is not Validated
tr_TR: Siteniz Doğrulanmadı

en: Support
tr_TR: Destek

en: Version
tr_TR: Sürüm

en: %s is available
tr_TR: %s geçerlidir

en: Author URL
tr_TR: Yazar Adresi

en: Child theme
tr_TR: Alt tema

en: Parent theme name
tr_TR: Ana tema ismi

en: Parent theme version
tr_TR: Ana tema versiyonu

en: Parent theme author URL
tr_TR: Ana Tema Yayıncı URL

en: Latest Demo Installed
tr_TR: En Son Demo Yüklendi

en: Switched From
tr_TR: Buradan aktarıldı

en: Active plugins
tr_TR: Aktif Eklentiler

en: Network enabled
tr_TR: Ağ Etkin

en: by %s
tr_TR: %s tarafından

en: Please copy and paste this information in your ticket when contacting support:
tr_TR: Destek birimi ile iletişime geçtiğinizde lütfen bu bilgileri kopyalayıp gönderinize yapıştırın:

en: Get system report
tr_TR: Sistem Raporu Al

en: Looking for a good web hosting company? %1$sCheck our recommendations!%2$s
tr_TR: İyi bir web hosting şirketi mi arıyorsunuz? %1$s Önerilerimizi kontrol edin! %2$s

en: ERROR
tr_TR: HATA

en: Your child theme contains outdated copies of some template files. These files may need updating to ensure they are compatible with the current version of the theme.
tr_TR: Alt temanız bazı şablon dosyalarının eski kopyalarını içeriyor. Temanın mevcut sürümüyle uyumlu olduklarından emin olmak için bu dosyaların güncellenmesi gerekebilir.

en: View affected templates
tr_TR: Etkilenen şablonları görüntüleyin

en: Child Theme Templates
tr_TR: Çocuk Teması Şablonları

en: Overrides
tr_TR: Geçersiz kılmalar

en: %1$s version %2$s is out of date. The core version is %3$s
tr_TR: %1$s  sürüm %2$s  güncel değil. Çekirdek sürüm %3$s

en: Theme Updates
tr_TR: Temayı Güncelle

en: New Update
tr_TR: Yeni Güncelleme

en: New
tr_TR: Yeni

en: New Theme Update
tr_TR: Yeni Tema Güncellemesi

en: View version %1$s details.
tr_TR: %1$s Versiyon ayrıntılarını görüntüle.

en: The theme folder name does not match the original theme folder name %1$s%3$s%2$s, you need to chnage the theme folder name back to be able to update the theme automatically, or you can update the theme manually via FTP.
tr_TR: %1$s%3$s%2$s Tema klasörü adı, orijinal tema klasörü adıyla eşleşmiyor, temayı otomatik olarak güncelleyebilmek için tema klasörünün adını geri yüklemeniz gerekiyor veya temayı manuel olarak FTP ile güncelleyebilirsiniz.

en: How to update the theme manually?
tr_TR: Temayı manuel olarak nasıl güncellerim?

en: Update Automatically
tr_TR: Otomatik Olarak Güncelle

en: Please Note: Any customizations you have made to theme files will be lost. Please consider using child themes for modifications.
tr_TR: Lütfen Dikkat: Tema dosyalarına yaptığınız tüm özelleştirmeler kaybolur. Lütfen değişiklikler için alt temaları kullanmayı düşünün.

en: Congratulations
tr_TR: Tebrikler

en: Your site is now validated!, Demo import and bundeled plugins are now unlocked.
tr_TR: Siteniz şimdi doğrulandı! Demoları içe aktarma ve paketlenmiş eklentiler artık kullanıma hazır.

en: Your license is not validated. Click on the link below to unlock demo import, bundeled plugins and access to premium support.
tr_TR: Lisansınız doğrulanmadı. Demoları içe aktarma, paketlenmiş eklentiler ve üstün kaliteli desteğe erişim için aşağıdaki bağlantıyı tıklayın.

en: NOTE: A separate license is required for each site using the theme.
tr_TR: NOT: Temayı kullanan her site için ayrı bir lisans gereklidir.

en: Have a question about the license? Check this article.
tr_TR: Lisansla ilgili bir sorunuz mu var? Bu makaleyi kontrol et.

en: You're almost finished!
tr_TR: Neredeyse bitti!

en: Buy a License
tr_TR: Lisans Satın Al

en: Authorization Failed
tr_TR: Yetkilendirme Başarısız

en: Try again
tr_TR: Tekrar Dene

en: Your Support Period Expiring Soon
tr_TR: Destek Döneminin Sona Erme Süresi

en: Your Support Period expires on %1$s, active Support Period is requried for %2$sAutomatic Theme Updates%3$s and %2$sSupport System Access%3$s. %4$sGet an extra 6 months of support now%5$s. Once the support is renewed please click on the button bellow.
tr_TR: Destek Süreniz %1$s tarihinde bitecektir, %2$s Otomatik Tema Güncellemeleri%3$s ve %2$s Destek Sistemine Erişim%3$s için aktif Destek Süresi gereklidir. %4$s Ekstra 6 aylık desteği şimdi edinin%5$s. Destek yenilendiğinde lütfen alttaki tuşa basınız.

en: Your Support Period is Active
tr_TR: Destek Süreniz Aktif

en: Your Support Period Has Expired
tr_TR: Destek Sürenizin Süresi Doldu

en: Refresh Expiration Date
tr_TR: Son Kullanma Tarihini Yenile

en: More info
tr_TR: Daha fazla bilgi

en: Have you changed your mind? :)
tr_TR: Fikrini mi değiştirdin? :)

en: We noticed that you rated the theme %1$s stars. We are looking to improve our theme so if you need help, please %2$ssubmit a ticket through our support system%5$s or %3$ssubmit your feature requests%5$s, otherwise we highly appreciate your valuable five stars. %4$sClick here to change your rating%5$s.
tr_TR: Temayı %1$s yıldızla oyladığını fark ettik. Temamıza geliştirmeyi umuyoruz bu yüzden eğer yardıma ihtiyacın olursa lütfen %2$s destek sistemimize çağrı oluştur%5$s yada %3$s olmasını istediğin özellikleri bildir%5$s aksi takdirde değerli beş yıldızınıza minnet duyarız. %4$sOyunuzu değiştirmek için buraya tıklayınız%5$s.

en: Renew
tr_TR: Yenile

en: Welcome to %s
tr_TR: Hoşgeldin %s

en: You are awesome! Thanks for using our theme, %s is now installed and ready to use! Get ready to build something beautiful :)
tr_TR: Harikasın! Temamızı kullandığınız için teşekkürler, %s şimdi yüklü ve kullanıma hazır! Güzel bir şey inşa etmeye hazır olun :)

en: I just installed the amazing %s #WordPress theme #tielabs
tr_TR: Daha yeni harika %s Wordpress temasını kurdum #tielabs

en: Version %s
tr_TR: Sürüm %s

en: Theme Options
tr_TR: Tema Ayarları

en: Knowledge Base
tr_TR: Bilgi Tabanı

en: Activate %s
tr_TR: %s Aktif

en: Getting Started
tr_TR: Başlarken

en: Dashboard
tr_TR: Gösterge Paneli

en: Header
tr_TR: Üst Kısım

en: Sticky Menu
tr_TR: Yapışkan Menü

en: Footer
tr_TR: Alt Kısım

en: Sidebars
tr_TR: Kenar çubukları

en: Blocks
tr_TR: Bloklar

en: Mobile
tr_TR: Mobil

en: Single Post Page
tr_TR: Tekil Yazı Sayfası

en: Archives
tr_TR: Arşiv

en: Share Buttons
tr_TR: Paylaş Butonları

en: Ad Blocker Detector
tr_TR: Reklam Engelleyici Dedektörü

en: Typography
tr_TR: Yazı Tipi

en: Social Networks
tr_TR: Sosyal Ağlar

en: 404 Page
tr_TR: 404 Sayfa

en: LightBox
tr_TR: Işık kutusu (LightBox)

en: Images
tr_TR: Görüntüler

en: Translations
tr_TR: Çeviriler

en: Advanced
tr_TR: Gelişmiş

en: White Label
tr_TR: Beyaz etiket

en: Export/Import
tr_TR: Dışa/İçe Aktar

en: Integrations
tr_TR: Entegrasyonlar

en: Web Notifications
tr_TR: Web Bildirimleri

en: Update
tr_TR: Güncelleme

en: Search
tr_TR: Ara

en: %1$s Copyright %2$s, All Rights Reserved &nbsp;|&nbsp; %3$s Theme by %4$s
tr_TR: %1$s Telif Hakkı %2$s, Tüm Hakları Saklıdır&nbsp; | &nbsp; %3$s Tasarımcı %4$s

en: Custom Author widget
tr_TR: Özel Yazar widget'ı

en: Custom Author widget content
tr_TR: Özel Yazar widget içeriği

en: Supports: Text, HTML and Shortcodes.
tr_TR: Destekler: Metin, HTML ve Kısa Kodlar.

en: Section
tr_TR: Bölüm

en: Edit Section
tr_TR: Bölüm Düzenle

en: Section Title
tr_TR: Bölüm Başlığı

en: URL
tr_TR: Link

en: (optional)
tr_TR: (Opsiyon)

en: Title Style
tr_TR: Başlık Sitili

en: Centered
tr_TR: Merkelenmiş

en: Big
tr_TR: Büyük

en: Title Color
tr_TR: Başlık Rengi

en: Icon
tr_TR: ikon

en: Section Layout
tr_TR: Bölüm Düzeni

en: Stretch Section
tr_TR: Bölüm Düzeni

en: Stretch the section to the full width of the page, supported if the site layout is Full-Width.
tr_TR: Site düzeni Tam Genişlik ise bölümü, sayfanın tam genişliğine uzatın.

en: Sidebar Settings
tr_TR: Sidebar Ayarları

en: Full Width Background Section
tr_TR: Tam Genişlikte Arka Plan Bölümü

en: Styling Settings
tr_TR: Stil Ayarları

en: Custom Classes
tr_TR: Kişisel Class

en: Margin Top
tr_TR: Üst Kenar Uzaklığı

en: Margin Bottom
tr_TR: Alt Kenar Uzaklığı

en: Add Block
tr_TR: Blok Ekle

en: Predefined Sidebar
tr_TR: Öntanımlı Kenar Çubuğu

en: Block Title
tr_TR: Blok Başlığı

en: Ad
tr_TR: Reklam

en: Tabs block
tr_TR: Sekmeler bloğu

en: Edit Block
tr_TR: Bloğu Düzenle

en: Advanced Settings
tr_TR: Gelişmiş Seçenekler

en: Title URL
tr_TR: Başlık URL

en: Products Categories
tr_TR: Ürünler Kategorisi

en: Enter a tag name, or names separated by comma.
tr_TR: Bir etiket adı veya virgülle ayrılmış adlar girin.

en: Exclude Posts
tr_TR: Mesajları Hariç Tut

en: Enter a post ID, or IDs separated by comma.
tr_TR: Bir yazı kimliği (ID) veya virgül ile ayrılmış birden fazla yazı kimliği girin.

en: Offset - number of posts to pass over
tr_TR: Taşı - Belirli bir kısımdan sonrasını ilet

en: Show More
tr_TR: Daha Fazla Göster

en: Next/Previous Buttons
tr_TR: Sonraki / Önceki Düğmeler

en: Next/Previous Arrows Beside Title
tr_TR: Başlığın Yanında Sonraki / Önceki Oklar

en: Ad Image
tr_TR: Görsel Ekle

en: Ad URL
tr_TR: Bağlantı Ekle

en: Alternative Text For The image
tr_TR: Görsel için Alternatif Metin

en: Open The Link In a new Tab
tr_TR: Link'i yeni bir sekmede aç

en: Nofollow?
tr_TR: Takip edilmesin?

en: Custom Ad Code
tr_TR: Özel Reklam Kodu

en: You need to set the YouTube API Key in the theme options page > Integrations.
tr_TR: YouTube API Anahtarını tema seçenekleri sayfası> Entegrasyonlar bölümünde ayarlamanız gerekir.

en: No sliders found, add a slider first!
tr_TR: Slayt bulunamadı, önce bir slayt ekleyin!

en: Show the content only?
tr_TR: Sadece içeriği göster?

en: Without background, padding nor borders.
tr_TR: Arka plan, dolgu veya kenarlıksız.

en: Secondary Color
tr_TR: İkincil renk

en: Ajax Filters
tr_TR: Ajax Filtreler

en: Will not appear if the numeric pagination is active.
tr_TR: Sayısal sayfalandırma etkinse görünmez.

en: More Button
tr_TR: Biraz Daha Tuşu

en: Will not appear if the Block URL is empty.
tr_TR: Blok Link'i boşsa görünmez.

en: Posts Title Length
tr_TR: Yazı Başlığı Uzunluğu

en: Hide thumbnail for the First post
tr_TR: İlk yayın için küçük resimleri gizle

en: Hide small thumbnails
tr_TR: Minik küçük resimleri gizle

en: Hide thumbnails
tr_TR: Küçük resimleri gizle

en: Featured Image Position
tr_TR: Öne Çıkan Resim Konumu

en: Left Top
tr_TR: Sol üst

en: Left Center
tr_TR: Sol Orta

en: Left Bottom
tr_TR: Sol alt

en: Right Top
tr_TR: Sağ üst

en: Right Center
tr_TR: Sağ Orta

en: Right Bottom
tr_TR: Sağ Alt

en: Center Top
tr_TR: Orta Üst

en: Center Center
tr_TR: Orta

en: Center Bottom
tr_TR: Orta Alt

en: Slider Speed in ms
tr_TR: Ms cinsinden slayt hızı

en: Default is: %s
tr_TR: Varsayılan: %s

en: Animation Effect
tr_TR: Animasyon Efekti

en: Typing
tr_TR: Yazım

en: Fading
tr_TR: Solan

en: Sliding Left
tr_TR: Sola Kayan

en: Sliding Right
tr_TR: Sağa Kayan

en: Sliding Up
tr_TR: Yukarı Kayan

en: Sliding Down
tr_TR: Aşağı Kayan

en: Show the scrolling arrows?
tr_TR: Kaydırma oklarını göster?

en: Block #%s
tr_TR: Blok #%s

en: Scrolling #%s
tr_TR: Kaydırma #%s

en: News Ticker
tr_TR: Haber Seçici

en: Ad Block
tr_TR: Reklam Bloğu

en: Custom Content
tr_TR: Özel İçerik

en: The content in the editor above will be ignored.
tr_TR: Yukarıdaki düzenleyicideki içerik göz ardı edilecektir.

en: Enable the TieLabs Builder
tr_TR: TieLabs Builder'ı etkinleştirin

en: Disable the TieLabs Builder
tr_TR: TieLabs Builder'ı devre dışı bırakın

en: Add Section
tr_TR: Bölüm ekle

en: Save Changes
tr_TR: Değişiklikleri Kaydet

en: More Themes
tr_TR: Daha Fazla Tema

en: Need Help? Search the knowledge base
tr_TR: Yardıma mı ihtiyacınız var ? Bilgi bankasında arama yapın

en: For Mobiles Only
tr_TR: Sadece Cep Telefonları İçin

en: Email
tr_TR: E-Posta

en: Print
tr_TR: Yazdır

en: Add a link to the theme options page to the Toolbar
tr_TR: Tema ayarları sayfası linkini araç çubuğuna ekle

en: Disable the custom styles in the editor
tr_TR: Düzenleyicideki özel stilleri devre dışı bırak

en: Disable the Posts Switcher
tr_TR: Yazı Aktarıcıyı (Posts Switcher) Devre Dışı Bırak

en: This will disable the Switcher page, all notifications and hide the plugin from the Bundeled plugins installing page.
tr_TR: Bu, Switcher sayfasını ve tüm bildirimleri devre dışı bırakacak ve paketlenmiş eklentileri yükleme sayfasından gizleyecektir.

en: Reset All Settings
tr_TR: Bütün Ayarları Sıfırla

en: This action can not be Undo. Clicking "OK" will reset your theme options to the default installation. Click "Cancel" to stop this operation.
tr_TR: Bu işlem geri alınamaz. "Tamam" ı tıkladığınızda tema seçeneklerinizi varsayılan yüklemeye sıfırlar. Bu işlemi durdurmak için "İptal" i tıklayın.

en: Accelerated Mobile Pages
tr_TR: Hızlandırılmış Mobil Sayfalar

en: AMP is a Google-backed project with the aim of speeding up the delivery of content through the use of stripped down code known as AMP HTML, it is a way to build web pages for static content (pages that don't change based on user behaviour), that allows the pages to load (and pre-render in Google search) much faster than regular HTML.
tr_TR: AMP, AMP HTML olarak bilinen soyulmuş kodların kullanılması yoluyla içeriğin yayınlanmasını hızlandırmak amacıyla Google destekli bir projedir. Bu, statik içerik için web sayfaları oluşturmanın bir yoludur (kullanıcılara göre değişmeyen sayfalar) davranışı), sayfaların normal HTML’den daha hızlı yüklenmesine (ve Google aramasında önceden oluşturulmasına) olanak tanır.

en: You may need to enable pretty permalinks if it isn't working.
tr_TR: Çalışmıyorsa güzel permalinkleri etkinleştirmeniz gerekebilir.ss

en: To access the AMP version go to any blog post and add %s to the end of the URL.
tr_TR: AMP sürümüne erişmek için herhangi bir blog yayınına gidin ve URL’nin sonuna %s ekleyin.

en: Enable AMP
tr_TR: AMP'yi etkinleştir

en: AMP Menu
tr_TR: AMP Menü

en: Menu Position
tr_TR: Menü Konumu

en: Post Settings
tr_TR: Yazı Ayarları

en: Author name
tr_TR: Yazar adı

en: Published date
tr_TR: Yayınlanma tarihi

en: Categories and Tags
tr_TR: Kategoriler ve Etiketler

en: Footer Settings
tr_TR: Altbilgi Ayarları

en: Back to top button
tr_TR: Başa dön tuşu

en: Footer Logo Image
tr_TR: Altbilgi Logo Görseli

en: Footer Menu
tr_TR: Altbilgi Menüsü

en: Variables
tr_TR: Değişkenler

en: These tags can be included in the textarea above and will be replaced when a page is displayed.
tr_TR: Bu etiketler yukarıdaki metin alanına dahil edilebilir ve bir sayfa görüntülendiğinde değiştirilir.

en: Replaced with the current year.
tr_TR: Geçerli yıl ile değiştirildi.

en: Replaced with The site's name.
tr_TR: Sitenin adı ile değiştirildi.

en: Replaced with The site's URL.
tr_TR: Sitenin Linki ile değiştirildi.

en: Copyright Text
tr_TR: Telif Hakkı Metini

en: Will add to the &lt;head&gt; tag. Useful if you need to add additional codes such as CSS or JS.
tr_TR: &lt;Head&gt; etiketine eklenir. CSS veya JS gibi ek kodlar eklemeniz gerekiyorsa kullanışlıdır.

en: Will add after opening the &lt;body&gt; tag.
tr_TR: &lt;body&gt; etiketini açtıktan sonra eklenecektir.

en: Below Header
tr_TR: Başlığın Altında

en: Enter your Ad code, AMP pages support %1$s tag only, %2$sClick Here%3$s For More info.
tr_TR: Reklam kodunuzu girin, AMP sayfaları yalnızca %1$s etiketini destekliyor,  Daha fazla bilgi için %2$sBuraya Tıklayın%3$s.

en: Above Footer
tr_TR: Alt bilginin Üstü

en: Above Content
tr_TR: İçeriğin Üstü

en: Below Content
tr_TR: İçeriğin Altında

en: Article inline ad #%s
tr_TR: Satır içi makale reklamı #%s

en: Number of paragraphs before the Ad
tr_TR: Reklamdan önceki paragraf sayısı

en: Header Background Color
tr_TR: Üstbilgi Arkaplan Rengi

en: Mobile Menu Icon
tr_TR: Mobil Menü Simgesi

en: Post meta Color
tr_TR: Yazı meta rengi

en: Links color
tr_TR: Linklerin rengi

en: Footer color
tr_TR: Altbilgi rengi

en: Underline text links on hover
tr_TR: Linklerin altını çiz

en: You need to install the %s Plugin first.
tr_TR: Önce %s Eklentisini yüklemeniz gerekir.

en: Archives Settings
tr_TR: Arşiv Ayarları

en: Global Archives Settings
tr_TR: Genel Arşiv Ayarları

en: Disable Author name meta
tr_TR: Yazar adı metasını devre dışı bırak

en: Disable Comments number meta
tr_TR: Yorumların sayı metasını devre dışı bırak

en: Disable Views Number meta
tr_TR: Görüntüleme Sayısı meta verisini devre dışı bırak

en: Default Layout Settings
tr_TR: Varsayılan Düzen Ayarları

en: Category Page Settings
tr_TR: Kategori Sayfası Ayarları

en: Category Description
tr_TR: Kategori tanımı

en: Tag Page Settings
tr_TR: Etiket Sayfa Ayarları

en: Tag Description
tr_TR: Etiket Açıklaması

en: Author Page Settings
tr_TR: Yazar Sayfası Ayarları

en: Author Bio
tr_TR: Yazar Biyografisi

en: Search Page Settings
tr_TR: Arama Sayfası Ayarları

en: Search in Category IDs
tr_TR: Kategori Kimliklerinde (IDs) Ara

en: Use minus sign (-) to exclude categories. Example: (1,4,-7) = search only in Category 1 & 4, and exclude Category 7.
tr_TR: Kategorileri hariç tutmak için eksi işareti (-) kullanın. Örnek: (1,4, -7) = Sadece Kategori 1 ve 4'te arama yapın ve Kategori 7'yi hariç tutun.

en: Exclude post types from search
tr_TR: Aramada yazıları(Post) hariç tut

en: Background (in case Boxed / Framed / Bordered layout is enabled)
tr_TR: Arkaplan (Kutulu / Çerçeveli / Kenarlık düzeni etkinse)

en: Export/Import Theme Options
tr_TR: Tema Ayarlarını Dışarı Aktar / İçe Aktar

en: The theme options have been imported successfully.
tr_TR: Tema ayarları başarıyla içe aktarıldı.

en: Export
tr_TR: Dışarı Aktar

en: When you click the button below the theme will create a .dat file for you to save to your computer.
tr_TR: Aşağıdaki düğmeyi tıkladığınızda, tema bilgisayarınıza kaydedeceğiniz bir .dat dosyası oluşturacaktır.

en: Once you’ve saved the download file, you can use the Import function in another WordPress installation to import the theme options from this site.
tr_TR: İndirme dosyasını kaydettikten sonra, bu sitedeki tema ayarlarını içe aktarmak için başka bir WordPress yüklemesinde İçe Aktar işlevini kullanabilirsiniz.

en: Download Export File
tr_TR: Dışa Aktarım Dosyasını İndir

en: Import
tr_TR: İçeri Aktar

en: Upload your .dat theme options file and we will import the options into this site.
tr_TR: .datuzantılı tema ayarları dosyanızı yükleyin ve ayarları bu siteye aktaralım

en: Choose a (.dat) file to upload, then click Upload file and import.
tr_TR: Yüklemek için bir (.dat) dosyası seçin, ardından Dosya yükle ve içe aktar'ı tıklayın.

en: Choose a file from your computer:
tr_TR: Bilgisayarınızdan bir dosya seçin:

en: Upload file and import
tr_TR: Dosya yükle ve içe aktar

en: bbPress Sidebar
tr_TR: bbPress Kenar Çubuğu

en: Verify your license to unlock this section.
tr_TR: Bu bölümün kilidini açmak için lisansınızı doğrulayın.

en: Adblock Detected
tr_TR: Reklam Engelleyici Algılandı

en: Message
tr_TR: Mesaj

en: Blocks Settings
tr_TR: Blok Ayarları

en: Block Style
tr_TR: Blok Stili

en: Rounded
tr_TR: Yuvarlak

en: Clean
tr_TR: Temizle

en: Block Head Style
tr_TR: Blok Tepe Stili

en: Style
tr_TR: Stil

en: Blocks Meta Settings
tr_TR: Blok Meta Ayarları

en: Sliders Settings
tr_TR: Kaydırıcı Ayarları

en: Default Featured Image Position
tr_TR: Varsayılan Öne Çıkan Resim Konumu

en: Use the BuddyPress Member Profile link
tr_TR: BuddyPress Üye Profili bağlantısını kullan

en: Use the BuddyPress Member Profile link instead of the default author page link in the post meta, author box and the login sections.
tr_TR: Gönderi meta, yazar kutusu ve giriş bölümlerinde varsayılan yazar sayfası bağlantısı yerine BuddyPress Üye Profili bağlantısını kullanın.

en: Are you sure?
tr_TR: Emin misin?

en: Revoke
tr_TR: Yetki İptali

en: News
tr_TR: Haberler

en: Submit a Ticket
tr_TR: Destek Gönder

en: Need one-to-one assistance? Get in touch with our Support team.
tr_TR: Bire bir yardıma mı ihtiyacınız var? Destek ekibimizle iletişime geçin.

en: This is the place to go to reference different aspects of the theme.
tr_TR: Temanın farklı yönlerine atıfta bulunacak yer burası.

en: Troubleshooting
tr_TR: Sorunlar

en: If something is not working as expected, Please try these common solutions.
tr_TR: Bir şey beklendiği gibi çalışmıyorsa, lütfen bu genel çözümleri deneyin.

en: Visit The Page
tr_TR: Sayfayı Ziyaret Et

en: Advertisement Settings
tr_TR: Reklam Ayarları

en: It is recommended to avoid using words like ad, ads, adv, advert, advertisement, banner, banners, sponsor, 300x250, 728x90, etc. in the image names or image path to avoid AdBlocks from blocking your Ad.
tr_TR: AdBlock'ların Reklamınızı engellemesini önlemek için resim adlarında veya resim yolundaad, ads, adv, advert, advertisement, banner, banners, sponsor, 300x250, 728x90 vb. Kelimeleri kullanmamanız önerilir.

en: Background Image Ad
tr_TR: Arka Plan Resmi Reklamı

en: Full Page Takeover
tr_TR: Tüm Sayfayı Kapla

en: Site margin top
tr_TR: Site üst kenar uzaklığı

en: Above Header Ad
tr_TR: Üstbilgi üstü Relşam

en: Header Ad
tr_TR: Üstbilgi Reklamı

en: Above Footer Ad
tr_TR: Altbilgi Üstü Reklamı

en: Below the Header Ad
tr_TR: Üstbilgi Altı Reklamı

en: Above Article Ad
tr_TR: Makale Üstü Reklamı

en: Above Article Content Ad
tr_TR: Makale İçeriği Üstlü Reklamı

en: Below Article Content Ad
tr_TR: Makale İçeriği Altı Reklamı

en: Below Article Ad
tr_TR: Makale Altı Rseklamı

en: Below Comments Ad
tr_TR: Yorumların Altında Reklam

en: Category Pages: Below the slider
tr_TR: Kategori Sayfaları: Kaydırıcının altında

en: Category Pages: Above the title
tr_TR: Kategori Sayfaları: Başlığın üstünde

en: Category Pages: Below the title
tr_TR: Kategori Sayfaları: Başlığın altında

en: Category Pages: Below Posts
tr_TR: Kategori Sayfaları: Yazıların Altında

en: Category Pages: Below Pagination
tr_TR: Kategori Sayfaları: Sayfalandırmanın Altında

en: Between Posts in Archives #%s
tr_TR: Arşivlerdeki Yazılar Arasındakiler #%s

en: Number of posts before the Ad
tr_TR: Reklamdan önceki yazı sayısı

en: Ad Alignment
tr_TR: Reklam Hizalama

en: Ad Title
tr_TR: Reklam Başlığı

en: A title for the Ad, like Advertisement - leave this empty to disable.
tr_TR: Reklam için Reklam gibi bir başlık - devre dışı bırakmak için bu boş bırakın.

en: Ad Title Link
tr_TR: Reklam Başlığı Linki

en: Ad Image Width
tr_TR: Reklam Resmi Genişliği

en: Recommended to reduce Cumulative Layout Shift (CLS)
tr_TR: Kümülatif Düzen Kaymasını (CLS) azaltmak için önerilir

en: Ad Image Height
tr_TR: Reklam Resmi Yüksekliği

en: AdRotate
tr_TR: Reklam döndürme

en: Type
tr_TR: Tür

en: Advert - Use Advert ID
tr_TR: Reklam - Reklam Kimliği (ID) kullan

en: Group - Use group ID
tr_TR: Grup - Grup kimliğini (ID) kullan

en: ID
tr_TR: Kimlik (ID)

en: Shortcodes Ads
tr_TR: Reklam Kısa Kodları

en: Ad Shortcode
tr_TR: Reklam Kısa Kodu

en: Instagram Footer Area
tr_TR: Instagram Footer Alanı

en: You need to install the %s plugin to use this feature.
tr_TR: Bu özelliği kullanmak için %s eklentisini kurmanız gerekiyor.

en: Number of Rows
tr_TR: Satır sayısı

en: One Row
tr_TR: tek satır

en: Two Rows
tr_TR: İki Satır

en: Link Images to
tr_TR: Görüntüler Linki

en: Videos always linked to the Media Page on Instagram.
tr_TR: Videolar her zaman Instagram'daki Medya Sayfasına bağlantılıdır.

en: Media File
tr_TR: Medya Dosyası

en: Media Page on Instagram
tr_TR: İngstram Medya Sayfası

en: Follow Us Button
tr_TR: Bizi Takip Et Butonu

en: Follow Us Button style
tr_TR: Bizi Takip Edin Düğme stili

en: Follow Us Button Text
tr_TR: Bizi Takip Et Buton Metni

en: Follow Us Button URL
tr_TR: Bizi Takip Et Buton URL'si

en: Footer Widgets layout
tr_TR: Altbilgi Widget'ları düzeni

en: First Footer Widgets Area
tr_TR: İlk Altbilgi Widget Alanı

en: Add border around the widgets area
tr_TR: Widget alanının çevresine sınır ekle

en: Second Footer Widgets Area
tr_TR: İkinci Altbilgi Widget Alanı

en: Copyright Area
tr_TR: Telif Hakkı Alanı

en: Centered Layout
tr_TR: Ortalanmış Düzen

en: Social Icons
tr_TR: Sosyal Simgeleri

en: Footer Text One
tr_TR: Altbilgi Metni Bir

en: Footer Text Two
tr_TR: Altbilgi Metni İki

en: General Settings
tr_TR: Genel Ayarlar

en: Date Settings
tr_TR: Tarih Ayarları

en: Date format for blog posts
tr_TR: Blog gönderileri için tarih biçimi

en: Traditional
tr_TR: Geleneksel

en: Time Ago Format
tr_TR: Geçmiş Zaman Formatı

en: Disable all
tr_TR: Tümünü devre dışı bırak

en: Show the date depending on
tr_TR: Tarihe bağlı olarak göster

en: Post Published Date
tr_TR: Yayınlanma Tarihi

en: Post Modified Date
tr_TR: Yazı Değişiklik Tarihi

en: Breadcrumbs Settings
tr_TR: İçerik Haritası Ayarları

en: Breadcrumbs Delimiter
tr_TR: İçerik Haritası Sınırlayıcı (Delimiter)

en: Trim Text Settings
tr_TR: Metin Kırpma (Trim Text) Ayarları

en: Trim text by
tr_TR: Metini kırpan

en: Words
tr_TR: Kelimeler

en: Characters
tr_TR: Karakterler

en: Post format icon on hover
tr_TR: Yazı formatı simgesinin üzerindeyken

en: Show the post format icon on hover?
tr_TR: Yazı formatı simgesini üzerindeyken göster?

en: Custom Codes
tr_TR: Özel kodlar

en: Header Code
tr_TR: Üst Kısım (Header) Kodu

en: Body Code
tr_TR: Body Kodu

en: Footer Code
tr_TR: Altbilgi Kodu

en: Will add to the footer before the closing  &lt;/body&gt; tag. Useful if you need to add Javascript.
tr_TR: Kapanış &lt;/ body&gt; etiketinden önce altbilgi ekleyecektir. Javascript eklemeniz gerekiyorsa kullanışlıdır.

en: Header Settings
tr_TR: Üst Kısım Ayarları

en: Header Layout
tr_TR: Üst Kısım Düzeni

en: Stretch Header
tr_TR: Uzatma Başlığı

en: Full-Width Logo
tr_TR: Tam Genişlikte Logo

en: Main Nav Settings
tr_TR: Ana Gezinti (Main Nav) Ayarları

en: ​Secondary Nav Settings
tr_TR: İkincil Gezinme Ayarları

en: Boxed Layout
tr_TR: Kutulu Yerleşim

en: Below The Header
tr_TR: Üst Kısmın Altında

en: Today's date
tr_TR: Bugünün tarihi

en: Today's date format
tr_TR: Bugünün tarih formatı

en: Documentation on date and time formatting
tr_TR: Tarih ve saat formatındaki dokümanlar

en: Left Area
tr_TR: Sol alan

en: Menu
tr_TR: Menü

en: Breaking News
tr_TR: Son Dakika Haberleri

en: Right Area
tr_TR: Sağ Alan

en: ​Secondary Nav Components
tr_TR: İkincil Gezinme Bileşenleri

en: Text and Link are required.
tr_TR: Metin ve Link gerekli.

en: Above The Header
tr_TR: Başlığın üstünde

en: Main Nav Components
tr_TR: Ana Gezinti (Nav) Bileşenleri

en: Live Search
tr_TR: Canlı Arama

en: Search Layout
tr_TR: Arama Düzeni

en: Compact
tr_TR: Kompakt

en: Type To Search
tr_TR: Aramaya Yaz

en: Slide Sidebar
tr_TR: Kenar çubuğunu kaydır

en: Log In
tr_TR: Kayıt Ol

en: Log In text
tr_TR: Giriş metni

en: Text beside the icon, Leave this empty to disable.
tr_TR: Simgenin yanındaki metin, Devre dışı bırakmak için bunu boş bırakın.

en: Random Article Button
tr_TR: Rastgele Makale Tuşu

en: Light/Dark Skin Switcher
tr_TR: Açık / Koyu Tema Değiştirici

en: Shopping Cart
tr_TR: Alışveriş kartı

en: BuddyPress Notifications
tr_TR: BuddyPress Bildirimleri

en: Social icons layout
tr_TR: Sosyal simgeler düzeni

en: Menu with names
tr_TR: Menü isimleri ile

en: Weather
tr_TR: Hava Durumu

en: You need to set the Weather API Key in the theme options page > Integrations.
tr_TR: Tema seçenekleri sayfası> Entegrasyonlar'da Hava Durumu API Anahtarını ayarlamanız gerekir.

en: Location
tr_TR: Lokasyon

en: (i.e: London,UK or New York City)
tr_TR: (mesela: İstanbul,TR)

en: Custom City Name
tr_TR: Özel şehir adı

en: Units
tr_TR: Birimler

en: Animated Icons?
tr_TR: Animasyonlu Simgeler?

en: Images Settings
tr_TR: Görüntü Ayarları

en: GIF Featured Image
tr_TR: GIF Öne Çıkan Resim

en: Disable GIF Featured Images
tr_TR: GIF Özellikli Resimleri Devre Dışı Bırak

en: Default Featured Image
tr_TR: Varsayılan Öne Çıkan Resim

en: This featured image will show up if no featured image is set.
tr_TR: Öne çıkan resim ayarlanmadıysa bu öne çıkan resim görünecektir.

en: The Default Image
tr_TR: Varsayılan Resim

en: The Access Token is expired, click the button below to refresh it.
tr_TR: Erişim Belirtecinin süresi doldu, yenilemek için aşağıdaki düğmeyi tıklayın.

en: Instagram Account
tr_TR: Instagram Hesabı

en: Connect your Instagram account
tr_TR: Instagram hesabınızı bağlayın

en: Connect another account
tr_TR: Başka bir hesap bağlayın

en: Refresh Access Token
tr_TR: Erişim Tokeni Yenile

en: Google Maps
tr_TR: Google Harita

en: Google Maps API Key
tr_TR: Google Harita API Anahtarı

en: Used for the Map post format.
tr_TR: Harita gönderi biçimi için kullanılır.

en: YouTube API Key
tr_TR: YouTube API Anahtarı

en: Used for the Videos Playlist Block.
tr_TR: Video Oynatma Listesi Bloğu için kullanılır.

en: OpenWeather API Key
tr_TR: OpenWeather API Anahtarı

en: How to get your API Key?
tr_TR: API Anahtarınız nasıl alınır?

en: Facebook APP ID
tr_TR: Facebook Uygulama ID

en: Required for Facebook share button in the AMP pages and Select and Share module.
tr_TR: AMP sayfalarında ve Seç ve Paylaş modülünde Facebook paylaş düğmesi için gereklidir.

en: Site Width
tr_TR: Site Genişliği

en: Controls the overall site width. In px or %, ex: 100% or 1170px.
tr_TR: Genel site genişliğini kontrol eder. Px veya %, örn: 100% veya 1170px.

en: Sidebar Column Width
tr_TR: Kenar Çubuğu Sütun Genişliği

en: Controls the sidebar column width in %.
tr_TR: Kenar çubuğu sütun genişliğini % cinsinden kontrol eder.

en: Theme Layout
tr_TR: Tema Düzeni

en: Loader Icon
tr_TR: Yükleyici Simgesi

en: Lightbox Settings
tr_TR: Işık Kutusu (LightBox) Ayarları

en: Lightbox for Galleries
tr_TR: Galeriler için Işık Kutusu

en: Enable Lightbox automatically for all images added via [gallery] shortcode in the content area
tr_TR: İçerik alanında [gallery] kısa koduyla eklenen tüm resimler için Işık Kutusunu otomatik olarak etkinleştir

en: Lightbox Skin
tr_TR: Işık Kutusu Stili

en: Lightbox Thumbnail Position
tr_TR: Işık Kutusu Küçük Resim Konumu

en: Show Lightbox Arrows
tr_TR: Işık Kutusu Oklarını Göster

en: Favicon
tr_TR: Site Simgesi

en: Click here to set a Site Icon (favicon)
tr_TR: Site Simgesini ayarlamak için buraya tıklayın (favicon)

en: Mobile Settings
tr_TR: Mobil Ayarlar

en: Disable the Responsiveness
tr_TR: Uyumluluğu Devre Dışı Bırak

en: This option works only on Tablets and Phones.
tr_TR: Bu seçenek sadece Tabletlerde ve Telefonlarda çalışır.

en: Mobile Header
tr_TR: Mobil Üst Kısım

en: Logo Position
tr_TR: Logo Konumu

en: Logo Width
tr_TR: Logo Genişliği

en: Sticky Header
tr_TR: Yapışkan Başlık

en: Sticky Header behavior
tr_TR: Yapışkan Başlık davranışı

en: When scrolling upwards
tr_TR: Yukarı doğru kaydırırken

en: Mobile Header Buttons
tr_TR: Mobil Başlık Düğmeleri

en: Display the buttons below the logo
tr_TR: Logonun altındaki düğmeleri göster

en: Menu Button
tr_TR: Menü butonu

en: Mobile Menu
tr_TR: Mobil Menü

en: Icon %s
tr_TR: simge %s

en: Show menu text beside the icon
tr_TR: Simgenin yanında menü metnini göster

en: Mobile Menu Layout
tr_TR: Mobil Menü Düzeni

en: Parent items as links
tr_TR: Ana başlık linkleri

en: If disabled, parent menu items will only toggle child items.
tr_TR: Devre dışı ise, üst menü öğeleri yalnızca alt öğeleri açacaktır.

en: Show the icons
tr_TR: Simgeleri göster

en: Search Position
tr_TR: Arama Pozisyonu

en: Main Nav Menu
tr_TR: Ana Gezinti Menüsü

en: Main Nav and Secondary Nav Menus
tr_TR: Ana Gezinme ve İkincil Gezinme Menüleri

en: Compact the post content and show more button
tr_TR: Gönderi içeriğini sıkıştırın ve daha fazla tuşunu gösterin

en: Sidebars on Mobile
tr_TR: Mobil Cihazlarda Kenar Çubukları

en: Display sidebars before the content
tr_TR: İçerikten önce kenar çubuklarını görüntüleyin

en: Hide all sidebars
tr_TR: Tüm kenar çubuklarını gizle

en: Mobile Elements
tr_TR: Mobil Öğeler

en: Hide Header Breaking News
tr_TR: Üstbilgi Son Dakika Haberlerini Gizle

en: Hide copyright area
tr_TR: Telif hakkı alanını gizle

en: Hide Breadcrumbs
tr_TR: İçerik Haritasını Gizle (.../.../.../.../)

en: Hide Read More Buttons
tr_TR: Gizle Daha Fazla Oku Düğmelerini

en: Hide Inline Related posts
tr_TR: Satır içi ilgili gönderileri gizle

en: Hide Above Post share Buttons
tr_TR: Yazının Üstündeki Paylaşma Tuşlarını Gizle

en: Hide Below Post share Buttons
tr_TR: Yazının Altındaki Paylaşma Tuşlarını Gizle

en: Hide Below Post Newsletter
tr_TR: Yazı Altı Bülteni Gizle

en: Hide Below Post Read Next
tr_TR: Yazının Altını Gizle Sonrakini Oku

en: Hide Below Post Related posts
tr_TR: Yazı Altındaki İlgili Yazıları Gizle

en: Hide Below Post Author Box
tr_TR: Yazı Altındaki Yazar Kutusunu Gizle

en: Hide Below Post Next/Prev posts
tr_TR: Yazı Altındaki Sonraki/Önceki Yazı Kısmını Gizle

en: Hide Back to top button
tr_TR: Başa dön tuşunu gizle

en: Sticky Mobile Share Buttons
tr_TR: Yapışkan Mobil Paylaşma Tuşları

en: 404 Page Settings
tr_TR: 404 Sayfa Ayarları

en: Image above the main title
tr_TR: Ana başlığın üzerindeki resim

en: Enable Search
tr_TR: Aramayı Etkinleştir

en: Enable Menu
tr_TR: Menüyü Etkinleştir

en: You can set the menu in the Menus page.
tr_TR: Menüyü Menüler sayfasında ayarlayabilirsiniz.

en: Texts
tr_TR: Metinler

en: You can change the texts from the Translations section.
tr_TR: Metinleri Çeviriler bölümünden değiştirebilirsiniz.

en: Post Views Settings
tr_TR: Yazı Görüntüleme Ayarları

en: Post Views Source
tr_TR: Yazı Görüntüleme Kaynağı

en: Theme's module
tr_TR: Tema modülü

en: Jetpack plugin by Automattic
tr_TR: Otomatik olarak Jetpack eklentisi

en: Third party post views plugin
tr_TR: Üçüncü taraf yazı görüntüleme eklentisi

en: Post meta field
tr_TR: Yazı meta alanı

en: Chnage this if you have used a post views plugin before.
tr_TR: Daha önce bir yazı görüntüleme eklentisi kullandıysanız bunu değiştirin.

en: Starter Post Views number
tr_TR: Başlangıç Mesajı Görüntüleme sayısı

en: This will applied on the new Posts only.
tr_TR: Bu sadece yeni Mesajlara uygulanacaktır.

en: Colored Post Views Numbers
tr_TR: Renkli Yazı Görüntüleme Numaraları

en: %s Min. Views Number
tr_TR: %s Min. Görüntüleme Sayısı

en: WARM
tr_TR: ILIK

en: HOT
tr_TR: SICAK

en: VERY HOT
tr_TR: ÇOK SICAK

en: Single Post Page Settings
tr_TR: Tek Yazı Sayfası Ayarları

en: Default Posts Layout
tr_TR: Varsayılan Yazılar Düzeni

en: Default Schema type
tr_TR: Varsayılan Şema türü

en: Video Post Format:
tr_TR: Video Gönderi Biçimi:

en: Sticky the Featured Video
tr_TR: Öne Çıkan Videoyu Yapıştırma

en: This feature can not be used while the Auto Load Posts option is active.
tr_TR: Bu özellik, Gönderileri Otomatik Yükle seçeneği etkinken kullanılamaz.

en: Meta Description Tag
tr_TR: Meta Açıklama Etiketi

en: Open Graph meta
tr_TR: Grafik metasını aç

en: Default Open Graph Image
tr_TR: Varsayılan Açık Grafik Resmi

en: Reading Position Indicator
tr_TR: Okuma Pozisyonu Göstergesi

en: Post Author Box
tr_TR: Yazar Kutusu

en: In Post Responsive Tables
tr_TR: Yazı uyumlu tablolar

en: Disable this option if you use a custom responsive tables plugin.
tr_TR: Özel uyumluluk tablo eklentisi kullanıyorsanız bu seçeneği devre dışı bırakın.

en: Tags List Layout
tr_TR: Etiketler Listesi Düzeni

en: Post info Settings
tr_TR: Yazı bilgisi ayarları

en: Post meta area
tr_TR: Yazı meta alanı

en: Post meta area Layout
tr_TR: Meta alan düzeni yayınla

en: Column
tr_TR: Sütun

en: Author
tr_TR: Yazar

en: Author's Avatar
tr_TR: Yazarın Profil Fotoğrafı

en: Email Icon
tr_TR: E-Posta Simgesi

en: Date
tr_TR: Tarih

en: Last Updated
tr_TR: Son güncelleme

en: Comments
tr_TR: Yorumlar

en: Views
tr_TR: Görüntüleme

en: Estimated reading time
tr_TR: Tahmini okuma süresi

en: Text above the Email input field
tr_TR: E-posta giriş alanının üstündeki metin

en: MailChimp Form Action URL
tr_TR: Mailchimp Form Eylem Linki

en: You can change the "%s" text from the Translation tab.
tr_TR: "%s" metnini Çeviri sekmesinden değiştirebilirsiniz.

en: Follow Us
tr_TR: Takip Et

en: Related Posts Position
tr_TR: İlgili Mesajlar Pozisyonu

en: Below The Post
tr_TR: Yazının Altında

en: Below The Comments
tr_TR: Yorumun Altında

en: Above The Footer
tr_TR: Altbilginin Üstünde

en: Number of posts to show in Full width pages
tr_TR: Tam genişlikte sayfalarda gösterilecek yazı sayısı

en: Posts in the same Categories
tr_TR: Aynı Kategorideki Yazılar

en: Posts in the same Tags
tr_TR: Aynı Etiketlerdeki Yazılar

en: Posts by the same Author
tr_TR: Aynı Yazarın Yazıları

en: Read Next Style
tr_TR: Sonraki Stili Oku

en: Read Next #%s
tr_TR: Sonrakini Oku #%s

en: Check Also
tr_TR: Göz Atın

en: Check Also Box Position
tr_TR: Göz Atın Kutusu Pozisyonu

en: Number of paragraphs before
tr_TR: Önceki paragraf sayısı

en: Compact Comments Area
tr_TR: Kompakt Yorum Alanı

en: Compact Comments Custom Title
tr_TR: Kompakt Yorumlar Özel Başlık

en: Auto Load Posts
tr_TR: Otomatik Yükleme Gönderileri

en: Share Settings
tr_TR: Paylaşım Ayarları

en: Share Buttons for Pages
tr_TR: Sayfalar için Paylaş Tuşları

en: Use the post's Short Link
tr_TR: Gönderinin Kısa Bağlantısını Kullan

en: Buttons Position
tr_TR: Düğmelerin Konumu

en: Inverted
tr_TR: Ters

en: Show the share title
tr_TR: Paylaşım başlığını göster

en: Share
tr_TR: Paylaş

en: Share Buttons Style
tr_TR: Paylaşım Tuşları Stili

en: Sticky Share Buttons
tr_TR: Yapışkan Paylaşım Düğmeleri

en: Breakpoint (in px)
tr_TR: Kesme noktası (piksel cinsinden)

en: Hide the buttons if the device/window width size is lower than this, default %s
tr_TR: Aygıt / pencere genişliği boyutu bundan daha düşükse düğmeleri gizleyin, varsayılan %s

en: Select and Share
tr_TR: Seç ve Paylaş

en: When you double-click a word or highlight a few words, a small share icons are displayed. When you click an icon, a share modal will automatically launch, containing the text you selected along with a link to the post.
tr_TR: Bir kelimeyi çift tıklattığınızda veya birkaç kelimeyi vurguladığınızda, küçük bir paylaşım simgesi görüntülenir. Bir simgeyi tıklattığınızda, seçtiğiniz metne yazıyla bir bağlantı içeren bir paylaşım modeli otomatik olarak başlayacaktır.

en: Sidebars Settings
tr_TR: Kenar Çubuğu Ayarları

en: Widgets icon
tr_TR: Widget'lar simgesi

en: Default Sidebar Position
tr_TR: Varsayılan Kenar Çubuğu Konumu

en: Add Custom Sidebar
tr_TR: Özel Kenar Çubuğu Ekle

en: Sidebar Name
tr_TR: Kenar Çubuğu Adı

en: Please add a name for the sidebar.
tr_TR: Lütfen kenar çubuğu için bir ad ekleyin.

en: Custom Sidebars
tr_TR: Özel Kenar Çubukları

en: Home Sidebar
tr_TR: Ana Kenar Çubuğu

en: Single Page Sidebar
tr_TR: Tek Sayfa Kenar Çubuğu

en: Single Article Sidebar
tr_TR: Tek Makale Kenar Çubuğu

en: Archives Sidebar
tr_TR: Arşivler Kenar Çubuğu

en: Custom Social Network
tr_TR: Özel Sosyal Ağ

en: Use the full Font Awesome icon name
tr_TR: Tam Font Awesome ikon adını kullanın

en: Image Icon
tr_TR: Görüntü Simgesi

en: Sticky Menu behavior
tr_TR: Yapışkan Menü davranışı

en: Sticky Menu Logo
tr_TR: Yapışkan Menü Logosu

en: Custom Sticky Menu Logo
tr_TR: Özel Yapışkan Menü Logosu

en: Use this option to set a custom logo in the sticky menu or Disable it to use the main logo.
tr_TR: Yapışkan menüde özel bir logo ayarlamak için bu seçeneği kullanın veya ana logoyu kullanmak için Devre Dışı Bırak seçeneğini kullanın.

en: Custom Body Classes
tr_TR: Özel Gövde (Body) Sınıfları

en: Predefined skins
tr_TR: Öntanımlı kaplamalar  (Skin)

en: Choose a Skin
tr_TR: Bir kaplama (Skin) seçin

en: Blue
tr_TR: Mavi

en: Yellow
tr_TR: Sarı

en: Alizarin
tr_TR: Alizarin - Kök Kırmızısı

en: Sand
tr_TR: Sand - Kum

en: Royal
tr_TR: Royal - Asil

en: Mint
tr_TR: Mint - Nane

en: Stylish Red
tr_TR: Stylish Red - Şık Kırmızı

en: Twilight
tr_TR: Twilight Alaca Karanlık

en: Coffee
tr_TR: Coffee - Kahve

en: Ocean
tr_TR: Ocean - Okyanus

en: Cyan
tr_TR: Cyan Mavi

en: Mist
tr_TR: Mist - Sis

en: Serene
tr_TR: Serene - Huzurlu

en: Fall
tr_TR: Fall - Sonbahar

en: Custom Primary Color
tr_TR: Özel Birincil Renk

en: Body
tr_TR: Gövde

en: Disable Boxed/Framed Layout Shadows
tr_TR: Kutulu / Çerçeveli Düzen Gölgelerini Devre Dışı Bırak / Disable Boxed/Framed Layout Shadows

en: Highlighted Text Color
tr_TR: Vurgulanan (Highlighted) Metin Rengi

en: Borders Color
tr_TR: Çerçevelik Rengi

en: Buttons
tr_TR: Butonlar

en: Text Color
tr_TR: Metin Rengi

en: In Post Links Color
tr_TR: Yazı Linkleri Rengi

en: In Post Links Color on mouse over
tr_TR: Yazıdaki Linklerin Üzerine Gelinceki Rengi

en: Secondary Nav
tr_TR: İkincil Gezinti (Nav)

en: Links Color
tr_TR: Linklerin Rengi

en: Breaking news label background
tr_TR: Son dakika haber etiket arka planı

en: Rainbow Line Above Header
tr_TR: Üstbilgi Üstündeki Gökkuşağı (Rainbow) Çizgisi

en: Disable Header Shadows
tr_TR: Üstbilgi Gölgelerini Devre Dışı Bırak

en: Main Navigation Styling
tr_TR: Ana Gezinme Şekillendirici

en: Main Nav Border Top Width
tr_TR: Ana Nav Üst Kenar Genişliği

en: Main Nav Border Top Color
tr_TR: Ana Nav Üst Kenar Rengi

en: Main Nav Border Bottom Width
tr_TR: Ana Nav Alt Kenar Genişliği

en: Main Nav Border Bottom Color
tr_TR: Ana Nav Alt Kenar Rengi

en: Main Content Styling
tr_TR: Ana İçerik Tasarımı

en: Widgets head color
tr_TR: Widget üst rengi

en: Footer Border Top
tr_TR: Altbilgi Üst Kenar

en: Widgets Title text color
tr_TR: Widget'lar Başlık metin rengi

en: Links Color on mouse over
tr_TR: Linklerin Üzerindeykenki Rengi

en: Footer Margin Top
tr_TR: Altbilgi Üst Kenar Uzaklığı

en: Footer Padding Top
tr_TR: Altbilgi Üst Kenar iç Uzaklığı

en: Footer Padding Bottom
tr_TR: Altbilgi Üst iç Uzaklığı

en: Back to top button Background Color
tr_TR: Başa dön Tuşu Arka plan Rengi

en: Back to top button Arrow Color
tr_TR: Başa dön düğmesi Ok Rengi

en: Mobile Header Background Color
tr_TR: Mobil Üstbilgi Arka Plan Rengi

en: Mobile Header Background Image
tr_TR: Mobil Üstbilgi Arka Plan Resmi

en: Mobile Header Icons color
tr_TR: Mobil Başlık Simgelerinin rengi

en: Mobile Menu Background
tr_TR: Mobil Menü Arkaplan

en: Gradient
tr_TR: Degrade / Gradient

en: Background Gradient Color 1
tr_TR: Arka Plan Degrade Renk 1

en: Background Gradient Color 2
tr_TR: Arka Plan Degrade Renk 2

en: links color
tr_TR: linklerin rengi

en: Social Icons color
tr_TR: Sosyal Simgeler rengi

en: Tablets
tr_TR: Tabletler

en: Phones
tr_TR: Telefonlar

en: Translations Settings
tr_TR: Çeviri Ayarları

en: Numbers
tr_TR: Sayılar

en: Typography Settings
tr_TR: Tipografi Ayarları

en: Body Font Family
tr_TR: Gövde Font Ailesi

en: Headings Font Family
tr_TR: Üst kısım Font Ailesi

en: Primary menu Font Family
tr_TR: Ana Menü Font Ailesi

en: Blockquote Font Family
tr_TR: Alıntı Bloğu Font Ailesi

en: Theme Defaults
tr_TR: Tema Varsayılanları

en: Standard Fonts
tr_TR: Standart Yazı Tipleri

en: Google Fonts
tr_TR: Google Yazı Tipleri

en: FontFace.me Fonts
tr_TR: FontFace.me Yazı Tipleri

en: Upload Custom Font
tr_TR: Özel Yazı Tipi Yükleyin

en: Any external fonts (e.g. Typekit)
tr_TR: Herhangi bir harici yazı tipi (ör. Typekit)

en: Font Family
tr_TR: Font Ailesi

en: Choosing a lot of Variants may make your pages slow to load.
tr_TR: Çok sayıda Varyantı seçmek sayfalarınızın yüklenmesini yavaşlatabilir.

en: Font Variants
tr_TR: Yazı Tipi Varyantları

en: Please, make sure that chosen font supports chosen weight.
tr_TR: Lütfen seçilen yazı tipinin seçilen genişliği desteklediğinden emin olun.

en: Thin 100 Italic
tr_TR: İnce  İtalik 100

en: Extra 200 Light Italic
tr_TR: Ekstra Hafif İtalik 200

en: Light 300 Italic
tr_TR: Hafif İtalik 300

en: Regular 400 Italic
tr_TR: Normal İtalik 400

en: Medium 500 Italic
tr_TR: Orta İtalik 500

en: Semi 600 Bold Italic
tr_TR: Yarı Kalın İtalik 600

en: Bold 700 Italic
tr_TR: Kalın İtalik 700

en: Extra 800 Bold Italic
tr_TR: Ekstra Kalın İtalik 800

en: Black 900 Italic
tr_TR: Siyah İtalik 900

en: Embed code for the &lt;head&gt; section
tr_TR: &lt;Head&gt; bölümü için embed kodu

en: Enter the value for 'font-family' attribute, also you can specify the stack of the fonts.
tr_TR: 'Font-family' özniteliği için değeri girin, ayrıca fontların kümesini de belirtebilirsiniz.

en: %s Font File
tr_TR: %s Yazı Tipi Dosyası

en: Google Web Font Character sets
tr_TR: Google Web Yazı Karakteri Setleri

en: Choosing a lot of Character sets may make your pages slow to load.
tr_TR: Çok sayıda Karakter kümesi seçmek sayfalarınızın yüklenmesini yavaşlatabilir.

en: Latin charset by default. Include additional character sets for fonts (make sure at http://www.google.com/fonts/ before that charset is available for chosen font)
tr_TR: Varsayılan olarak Latin karakter kümesi. Yazı tipleri için ek karakter kümelerini dahil et (seçili yazı tipi için bu karakter kümesini önce http://www.google.com/fonts/ adresinden kontrol edin)

en: Font Sizes, Weights and Line Heights
tr_TR: Yazı Tipi Boyutları, Genişlikleri ve Satır Yükseklikleri

en: Font Weight Tips:
tr_TR: Yazı Tipi Genişlik İpuçları:

en: - If you use a google font, make sure to load the font weight in 'Google Font Variants' field that corresponds to the one in parenthesis here.
tr_TR: - Eğer bir google yazı tipi kullanırsanız, font parantezini burada 'parantez içinde' yazan 'Google Yazı Tipi Varyantları' alanına yüklediğinizden emin olun.

en: - Browser standard fonts in general support only 'Normal (400)' and 'Bold (700)' font weights.
tr_TR: - Tarayıcı standart fontları genel olarak sadece 'Normal (400)' ve 'Bold (700)' font ağırlıklarını destekler.

en: General Secondary Texts
tr_TR: Genel İkincil Metinler

en: Post Categories Label
tr_TR: Yazı Kategorileri Etiketi

en: Widgets Titles
tr_TR: Widget Başlıkları

en: Post title in widgets
tr_TR: Widget'larda yayın başlığı

en: Footer Widgets Titles
tr_TR: Altbilgi Widget Başlıkları

en: Header Site name
tr_TR: Üstbilgi Site Adı

en: Secondary Menu
tr_TR: İkincil Menü

en: Secondary sub menus
tr_TR: İkincil Alt Menüleri

en: Main Navigation
tr_TR: Ana Menü

en: Main Navigation sub menus
tr_TR: Ana Menü Alt Menüleri

en: Breaking News Label
tr_TR: Son Dakika Haber Etiketi

en: Breaking News post titles
tr_TR: Son Dakika Haber Başlığı

en: Page Builder
tr_TR: Sayfa Oluşturucu

en: Sections Titles: Default & Centered Styles
tr_TR: Bölüm Başlıkları: Varsayılan ve Ortalanmış Stiller

en: Sections Titles: Big Style
tr_TR: Bölüm Başlıkları: Big Style

en: Blocks Titles
tr_TR: Blok Başlıkları

en: Post Titles in Homepage Sliders
tr_TR: Anasayfa Yazı Başlıkları Slaytları

en: Medium Post Titles in Homepage Sliders
tr_TR: Orta Anasayfa Yazı Başlıkları Slaytları

en: Small Post Titles in Homepage Sliders
tr_TR: Küçük Anasayfa Yazı Başlıkları Slaytları

en: Post Titles in Homepage Blocks
tr_TR: Ana Sayfa Bloklarındaki Yazı Başlıkları

en: Medium Post Titles in Homepage Blocks
tr_TR: Orta Ana Sayfa Bloklarındaki Yazı Başlıkları

en: Small Post Titles in Homepage Blocks
tr_TR: Küçük Ana Sayfa Bloklarındaki Yazı Başlıkları

en: Archive page
tr_TR: Arşiv sayfası

en: Archive Page Title
tr_TR: Arşiv Sayfası Başlığı

en: Main Title
tr_TR: Ana başlık

en: Secondary Title
tr_TR: İkincil Başlık

en: Description
tr_TR: Açıklama

en: Single Post Title
tr_TR: Tek Yazı Başlığı

en: Single Post Page Content
tr_TR: Tek Yazı Sayfa İçeriği

en: Comment content
tr_TR: Yorum içeriği

en: Blockquotes
tr_TR: Alıntılar

en: Post Heading:
tr_TR: Yazı Başlığı:

en: Web Push notifications allow your users to opt-in to timely updates from your website. and allow you to effectively re-engage them with customized, engaging content whenever they are online, wherever they may be - even on their phones! It's easy to set up, and no technical skills are required.
tr_TR: Web Push bildirimleri, kullanıcılarınızın web sitenizden zamanında güncellemeleri yapmalarına izin verir. çevrimiçi olduklarında, nerede olurlarsa olsunlar, telefonlarında bile, özelleştirilmiş, ilgi çekici içeriklerle etkin bir şekilde yeniden etkileşimde bulunmalarına izin verin! Kurulması kolaydır ve teknik beceri gerektirmez.

en: Sign up for FREE
tr_TR: ÜCRETSİZ Kaydol

en: FoxPush Setup
tr_TR: FoxPush Kurulumu

en: One more step!
tr_TR: Bir adım daha!

en: Make sure you are logged into FoxPush.
tr_TR: FoxPush'a giriş yaptığınızdan emin olun.

en: From the navigation panel on the admin dashboard, click on Settings and then on API Keys.
tr_TR: Yönetici kontrol panelindeki gezinme panelinden Ayarlar ve ardından API Anahtarları'nı tıklayın.

en: Click on Generate New Key.
tr_TR: Yeni Anahtar Oluştur'a tıklayın.

en: Choose your Domain Name. then click the Generate button.
tr_TR: Alan Adınızı seçin. Sonra Oluştur düğmesine tıklayın.

en: Copy the Domain and the key and add them in the fields below.
tr_TR: Etki Alanını ve anahtarı kopyalayın ve bunları aşağıdaki alanlara ekleyin.

en: API Key
tr_TR: API Anahtarı

en: Statistics (Updated Hourly)
tr_TR: İstatistikler (Saat Başı)

en: Subscribers
tr_TR: Aboneler

en: Campaigns
tr_TR: Kampanyalar

en: Total Views
tr_TR: Toplam Görüntülenme

en: Total Clicks
tr_TR: Toplam Tıklanma

en: All
tr_TR: Tümü

en: Pages
tr_TR: Sayfalar

en: For further customization on theme name, slug, thumbnail and description that appears in Appearance > Themes, please use the child theme.
tr_TR: Görünüm> Temalar'da görünen tema adı, bilgi, küçük resim ve açıklama hakkında daha fazla özelleştirme için lütfen alt temayı kullanın.

en: Theme Name
tr_TR: Tema Adı

en: Replace %s text in the entire admin pages.
tr_TR: Tüm yönetici sayfalarında %s metnini değiştirin.

en: Theme Options Page Logo
tr_TR: Tema Seçenekleri Sayfası Logosu

en: Menu Icon
tr_TR: Menü Simgesi

en: Choose an icon and paste the class name.
tr_TR: Bir simge seçin ve sınıf adını yapıştırın.

en: Disable Help Links
tr_TR: Yardım Bağlantılarını Devre Dışı Bırak

en: Enable help links from control panel and meta options.
tr_TR: Kontrol panelinden ve meta seçeneklerinden yardım bağlantılarını etkinleştirin.

en: Disable the Knowledge Base Beacon
tr_TR: Bilgi Tabanı İşaretini devre dışı bırakın

en: Only admins can manage the advanced settings in the post edit page
tr_TR: Yalnızca yöneticiler, kayıt düzenleme sayfasındaki gelişmiş ayarları yönetebilir

en: WordPress Login page
tr_TR: WordPress Giriş sayfası

en: WordPress Login page Logo
tr_TR: WordPress Giriş sayfası Logo

en: WordPress Login page Logo URL
tr_TR: WordPress Giriş sayfası Logo Linki

en: WooCommerce Settings
tr_TR: WooCommerce Ayarları

en: Number of products per page
tr_TR: Sayfa başına ürün sayısı

en: Number of the related products
tr_TR: Ilgili ürünlerin sayısı

en: WooCommerce Sidebar Position
tr_TR: WooCommerce Kenar Çubuğu Konumu

en: WooCommerce Product Page Sidebar Position
tr_TR: WooCommerce Ürün Sayfası Kenar Çubuğu Konumu

en: No products found
tr_TR: Ürün bulunamadı

en: This Block requires the WooCoomerce plugin.
tr_TR: Bu Blok, WooCommerce eklentisini gerektirir.

en: Previous
tr_TR: Önceki

en: Next
tr_TR: Sonraki

en: Primary Sidebar
tr_TR: Birincil Kenar Çubuğu

en: Close
tr_TR: Kapalı

en: Please consider supporting us by disabling your ad blocker
tr_TR: Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün

en: No More Posts
tr_TR: Daha Fazla Yazı Yok

en: Previous page
tr_TR: Önceki sayfa

en: Next page
tr_TR: Sonraki sayfa

en: Nothing Found
tr_TR: Eşleşen Bir İçerik Bulunamadı!

en: View all results
tr_TR: Tüm sonuçları görüntüle

en: Failed to fetch your current loction! try again later!
tr_TR: Mevcut konumunuz getirilemedi! daha sonra tekrar deneyin!

en: This section contains some shortcodes that requries the %2$s%1$s%3$s Plugin.
tr_TR: Bu bölüm, gereken bazı kısa kodları %2$s%1$s%3$s gerektirir.

en: Web Notification Campaigns
tr_TR: Web Bildirim Kampanyaları

en: Send a Web Notification
tr_TR: Web Bildirimi Gönder

en: Sent
tr_TR: Gönderilenler

en: Clicks
tr_TR: Tıklanma

en: Verify your license to use this feature.
tr_TR: Bu özelliği kullanmak için lisansınızı doğrulayın.

en: You need to publish the post first.
tr_TR: İlk önce yazı yayınlaman gerekiyor.

en: Upload Icon
tr_TR: Simge Yükle

en: Recommended size is %1spx x %2spx
tr_TR: Önerilen boyutu %1spx x %2spx

en: Send
tr_TR: Gönder

en: Requried data Missing
tr_TR: Gerekli Veriler Eksik

en: Can not access the image from your server, send the Campaign from your account on FoxPush.com
tr_TR: Görsele sunucunuzdan erişilemiyor, Kampanyayı FoxPush.com'daki hesabınızdan gönderebilirsiniz

en: Campaign has been sent
tr_TR: Kampanya gönderildi

en: Custom Settings:
tr_TR: Özel Ayarlar:

en: (Only for Main Nav)
tr_TR: (Sadece Ana Nav için)

en: Label Text
tr_TR: Etiket Metni

en: Label Background
tr_TR: Etiket Arkaplanı

en: Show the icon only?
tr_TR: Sadece simgeyi göster?

en: Enable The Mega Menu?
tr_TR: Mega Menüyü Etkinleştirin?

en: Posts - Vertical Sub-Categories Filter
tr_TR: Yazılar - Dikey Alt Kategoriler Filtresi

en: Posts - Horizontal Sub-Categories Filter
tr_TR: Yazılar - Yatay Alt Kategoriler Filtresi

en: Posts - 1st Post Highlighted
tr_TR: Yazılar- Birinci Yazı Vurgulandı

en: Mega Menu Columns
tr_TR: Mega Menü Sütunları

en: Number of Mega Menu Columns
tr_TR: Mega Menü Sütun Sayısı

en: Hide Mega Menu headings?
tr_TR: Mega Menü başlıklarını gizle?

en: Mega Menu Background Image
tr_TR: Mega menü arka plan görseli

en: repeat
tr_TR: Yineleme

en: repeat-x
tr_TR: yineleme-x

en: repeat-y
tr_TR: yineleme-y

en: Padding Right
tr_TR: Sağ İç Uzaklık

en: Padding left
tr_TR: Sol İç Uzaklık

en: Min Height
tr_TR: Min. Yükseklik

en: %s (Invalid)
tr_TR: %s (Geçersiz)

en: %s (Pending)
tr_TR: %s (Sırasında)

en: sub item
tr_TR: alt öğe

en: Move up
tr_TR: Yukarı taşı

en: Move down
tr_TR: Aşağı taşı

en: Edit menu item
tr_TR: Menü öğesini düzenle

en: Edit
tr_TR: Düzenle

en: Navigation Label
tr_TR: Gezinme(Nav) Etiketi

en: Title Attribute
tr_TR: Başlık Sembolü

en: Open link in a new tab
tr_TR: Bağlantıyı yeni bir sekmede aç

en: CSS Classes (optional)
tr_TR: CSS Sınıfları (isteğe bağlı)

en: Link Relationship (XFN)
tr_TR: Link İlişkisi (XFN)

en: The description will be displayed in the menu if the current theme supports it.
tr_TR: Mevcut tema destekliyorsa, açıklama menüde görüntülenecektir.

en: Move
tr_TR: Taşı

en: Up one
tr_TR: Bir yukarı

en: Down one
tr_TR: Bir aşağı

en: To the top
tr_TR: Başa

en: Original: %s
tr_TR: Orijinal: %s

en: First
tr_TR: İlk

en: Last
tr_TR: Son

en: You need to set the Location.
tr_TR: Konumu ayarlamanız gerekir.

en: humidity:
tr_TR: nem:

en: wind:
tr_TR: rüzgar:

en: Thunderstorm
tr_TR: Fırtına

en: Light Rain
tr_TR: Hafif yağmur

en: Heavy Rain
tr_TR: Yoğun yağış

en: Rain
tr_TR: Yağmur

en: Snow
tr_TR: Kar

en: Clear Sky
tr_TR: Açık hava

en: Scattered Clouds
tr_TR: Parçalı Bulutlu

en: Search Results for: %s
tr_TR: Arama Sonuçları: %s

en: Website
tr_TR: Web sitesi

en: Photo of %s
tr_TR: %s fotoğrafı

en: View your shopping cart
tr_TR: Alışveriş sepetinizi görüntüleyin

en: Notifications
tr_TR: Bildirimler

en: Steam
tr_TR: Buhar

en: Optional Custom Feed URL, Leave it empty to use the default WordPress feed URL.
tr_TR: İsteğe bağlı Özel Besleme Feed URL'si, varsayılan WordPress besleme URL'sini kullanmak için boş bırakın.

en: %s ago
tr_TR: %s önce

en: and
tr_TR: ve

en: Random Article
tr_TR: Rastgele Makale

en: No new notifications
tr_TR: Yeni bildirim yok

en: Search for
tr_TR: Arama yap ...

en: Type and hit Enter
tr_TR: Yazın ve enter tuşuna basın

en: Type your search words then press enter
tr_TR: Arama kelimelerinizi yazıp enter tuşuna basın

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
tr_TR: Üzgünüz, ancak arama terimlerinizle hiçbir şey eşleşmedi. Lütfen farklı anahtar kelimelerle tekrar deneyin.

en: Last Updated:
tr_TR: Son güncelleme:

en: Trending
tr_TR: Trend

en: Less than a minute
tr_TR: Bir dakikadan az

en: %s hours read
tr_TR: %s saatte okunur

en: 1 minute read
tr_TR: 1 dakika okuma süresi

en: %s minutes read
tr_TR: %s dakika okuma süresi

en: Share via Email
tr_TR: E-Posta ile paylaş

en: Related Articles
tr_TR: İlgili Makaleler

en: About %s
tr_TR: Hakkında %s

en: By %s
tr_TR: %s Tarafından

en: Read Next
tr_TR: Sonrakini Oku

en: Blocks and Archives
tr_TR: Bloklar ve Arşivler

en: page
tr_TR: sayfa

en: Authors
tr_TR: Yazarlar

en: Read More &raquo;
tr_TR: Devamını Oku &raquo;

en: Videos
tr_TR: Videolar

en: It seems we can't find what you're looking for. Perhaps searching can help.
tr_TR: Aradığın şeyi bulamıyoruz gibi görünüyor. Belki de arama yapmak yardımcı olabilir.

en: Login Section
tr_TR: Giriş Bölümü

en: Log Out
tr_TR: Çıkış Yap

en: Welcome
tr_TR: Hoş geldiniz

en: Your Profile
tr_TR: Profiliniz

en: Username
tr_TR: Kullanıcı Adı

en: Password
tr_TR: Şifre

en: Forget?
tr_TR: Unuttunuz mu?

en: Remember me
tr_TR: Beni hatırla

en: Don't have an account?
tr_TR: Hesabınız yok mu?

en: Widgets
tr_TR: Widget'lar

en: Enter your Email address
tr_TR: E-Posta adresinizi giriniz

en: Subscribe
tr_TR: Abone ol

en: Follow us on Flickr
tr_TR: Bizi Flickr'da takip edin

en: Follow
tr_TR: Takip

en: Popular
tr_TR: Popüler

en: Recent
tr_TR: Son Eklenen

en: Cart Subtotal:
tr_TR: Sepet Ara Toplamı:

en: View Cart
tr_TR: Sepeti Görüntüle

en: Checkout
tr_TR: Çıkış yapmak

en: Go to the shop
tr_TR: Dükkana git

en: Your cart is currently empty.
tr_TR: Sepetiniz şu anda boş.

en: Switch skin
tr_TR: Dış görünümü değiştir

en: This theme requires at least PHP version 5.3. You are running version %s. Please upgrade and try again.
tr_TR: Bu tema en az PHP sürüm 5.3 gerektirir. %s sürümünü çalıştırıyorsunuz. Lütfen yeni sürüme geçirin ve tekrar deneyin.

en: Edit Post
tr_TR: İçeriği Düzenle

en: Show %s comments
tr_TR: %s yorumlarını göster

en: Show one comment
tr_TR: Bir yorum göster

en: Leave a Reply
tr_TR: Cevap bırakın

en: (no title)
tr_TR: (Başlık yok)

en: Follow on Twitter
tr_TR: Twitter'da takip edin

en: Send an email
tr_TR: Bir e-posta göndermek

en: This section contains some shortcodes that requries the %s Plugin. Install it from the Theme Menu &gt; Install Plugins.
tr_TR: Bu bölüm, %s Eklentisini gerektiren bazı kısa kodları içerir. Tema Menüsünden&gt; Eklentileri Yükle'den yükleyin.

en: Best Reviews
tr_TR: En İyi Yorumlar

en: - Select a category -
tr_TR: Kategori Seç

en: Subtotal:
tr_TR: Ara toplam:

en: Control WooCommerce sidebar settings from the theme options page &gt; %1$sWooCommerce settings%2$s.
tr_TR: Tema seçenekleri sayfasından WooCommerce kenar çubuğu ayarlarını kontrol edin&gt;%1$sWooCommerce ayarları%2$s.

en: Demo Import
tr_TR: Demo Yükle

en: Demo data has been successfully uninstalled
tr_TR: Demo verileri başarıyla kaldırıldı

en: Importing demo data (post, pages, images, theme settings, ...) is the easiest way to setup your theme. It will allow you to quickly edit everything instead of creating content from scratch. When you import the data, the following things might happen:
tr_TR: Demo verilerini içe aktarma (yazı, sayfa, resim, tema ayarları, ...) temanızı kurmanın en kolay yoludur. Sıfırdan içerik oluşturmak yerine her şeyi hızlı bir şekilde düzenlemenize olanak tanır. Verileri içe aktardığınızda, aşağıdaki şeyler olabilir:

en: No existing posts, pages, categories, images, custom post types or any other data will be deleted or modified.
tr_TR: Mevcut yazılar, sayfalar, kategoriler, resimler, özel posta türleri veya diğer veriler silinmez veya değiştirilmez.

en: Posts, pages, images, widgets and menus will get imported.
tr_TR: Yazılar, sayfalar, resimler, widget'lar ve menüler içe aktarılacaktır.

en: Please click "Import Demo Data" button only once and wait, it can take a couple of minutes.
tr_TR: Lütfen "Demo Verileri Al" düğmesine tıklayın, sadece biraz bekleyin, birkaç dakika sürebilir.

en: Before you begin, make sure all the required plugins are activated.
tr_TR: Başlamadan önce, gerekli tüm eklentilerin etkinleştirildiğinden emin olun.

en: Live Demo
tr_TR: Canlı Demo

en: Important Notes:
tr_TR: Önemli notlar:

en: We recommend to run Demo Import on a clean WordPress installation.
tr_TR: Temiz bir WordPress kurulumunda Demo Almayı çalıştırmanızı öneririz.

en: The Demo Import will not import the images we have used in our live demos, due to copyright / license reasons.
tr_TR: Demo İçe Aktarım, telif hakkı / lisans nedenleriyle canlı demolarımızda kullandığımız resimleri içe aktarmayacaktır.

en: Do not run the Demo Import multiple times one after another, it will result in double content.
tr_TR: Demo İçe Aktarımını birbiri ardına defalarca çalıştırmayın, çift içerikli olarak sonuçlanır.

en: Visit Site
tr_TR: Siteyi Ziyaret Et

en: Importing Demo Content...
tr_TR: Demo İçeriği İçe Aktarılıyor ...

en: Please be patient and do not navigate away from this page while the import is in progress. This can take a while if your server is slow.
tr_TR: Lütfen sabırlı olun ve içe aktarma devam ederken bu sayfadan ayrılmayın. Sunucunuz yavaşsa bu biraz zaman alabilir.

en: You will be notified via this page when the import is completed.
tr_TR: İçe aktarım tamamlandığında bu sayfadan bilgilendirileceksiniz.

en: No preview image defined for this import.
tr_TR: Bu içe aktarma için tanımlanmış önizleme resmi yok.

en: Manually uploaded files
tr_TR: Manuel olarak yüklenen dosyalar

en: Downloaded files
tr_TR: İndirilen dosyalar

en: No import files specified!
tr_TR: Hiçbir içe aktar dosyası belirtilmedi!

en: Completed
tr_TR: Tamamlandı

en: That's it, all done!
tr_TR: Hepsi bu kadar!

en: The demo import has finished. Now you can see the result at %1$syour site%2$s or start customize via %3$sTheme Options%2$s.
tr_TR: Demo içe aktarma bitti. Artık, %1$s Siteniz%2$s adresindeki sonucu görebilir veya %3$s Tema Ayarları%2$s ile özelleştirmeye başlayabilirsiniz.

en: %1$sThe demo import has finished, but there were some import errors.%2$sMore details about the errors can be found in this %3$s%5$slog file%6$s%4$s%7$s
tr_TR: %1$s Geçerli demo aktarma işlemi tamamlandı, ancak hatalar vardı. %2$s Daha fazla detay için bakın %3$s%5$s kayıt dosyası %6$s%4$s%7$s

en: Importing content
tr_TR: İçeriği içe aktarma

en: Importing widgets
tr_TR: Widget'ları içe aktarma

en: Importing customizer settings
tr_TR: Özelleştirici ayarlarını içe aktarma

en: Installing Plugin: %s
tr_TR: Eklentinin Yükleniyor: %s

en: Updating Plugin: %s
tr_TR: Eklenti Güncelleniyor: %s

en: Something went wrong with the plugin API.
tr_TR: Eklenti API'sında bir sorun oluştu.

en: This theme requires the following plugin: %1$s. | This theme requires the following plugins: %1$s.
tr_TR[0]: Bu tema aşağıdaki eklentiyi gerektirir: %1$s
tr_TR[1]: Bu tema aşağıdaki eklentileri gerektirir: %1$s

en: This theme recommends the following plugin: %1$s. | This theme recommends the following plugins: %1$s.
tr_TR[0]: Bu tema aşağıdaki eklentiyi önermektedir: %1$s.
tr_TR[1]: Bu tema aşağıdaki eklentileri önermektedir: %1$s.

en: The following plugin needs to be updated to its latest version to ensure maximum compatibility with this theme: %1$s. | The following plugins need to be updated to their latest version to ensure maximum compatibility with this theme: %1$s.
tr_TR[0]: Aşağıdaki eklentinin bu temayla en yüksek uyumluluğu sağlamak için en son sürümüne güncellenmesi gerekiyor: %1$s.
tr_TR[1]: Aşağıdaki eklentilrin bu temayla en yüksek uyumluluğu sağlamak için en son sürümüne güncellenmesi gerekiyor: %1$s.

en: There is an update available for: %1$s. | There are updates available for the following plugins: %1$s.
tr_TR[0]: %1$s için bir güncelleme var.
tr_TR[1]: Aşağıdaki eklentiler için güncellemeler mevcut: %1$s

en: The following required plugin is currently inactive: %1$s. | The following required plugins are currently inactive: %1$s.
tr_TR[0]: Zorunlu eklenti şu anda etkin değil: %1$s.
tr_TR[1]: Zorunlu eklentiler şu anda etkin değil: %1$s.

en: The following recommended plugin is currently inactive: %1$s. | The following recommended plugins are currently inactive: %1$s.
tr_TR[0]: Önerilen eklenti şu anda etkin değil:%1$s
tr_TR[1]: Önerilen eklentiler şu anda etkin değil:%1$s

en: Begin installing plugin | Begin installing plugins
tr_TR[0]: Eklentiyi yüklemeye başla
tr_TR[1]: Eklentileri yüklemeye başla

en: Begin updating plugin | Begin updating plugins
tr_TR[0]: Eklentiyi güncellemeye başla
tr_TR[1]: Eklentileri güncellemeye başla

en: Begin activating plugin | Begin activating plugins
tr_TR[0]: Eklentiyi etkinleştir
tr_TR[1]: Eklentileri etkinleştir

en: Return to Required Plugins Installer
tr_TR: Gerekli Eklentiler Yükleyicisine Geri Dön

en: Return to the Dashboard
tr_TR: Gösterge Paneline Dön

en: Plugin activated successfully.
tr_TR: Eklenti başarıyla etkinleştirildi.

en: The following plugin was activated successfully: | The following plugins were activated successfully:
tr_TR[0]: Aşağıdaki eklenti başarıyla etkinleştirildi:
tr_TR[1]: Aşağıdaki eklentiler başarıyla etkinleştirildi:

en: No action taken. Plugin %1$s was already active.
tr_TR: Hiçbir işlem yapılmadı. %1$s eklentisi zaten aktif.

en: Plugin not activated. A higher version of %s is needed for this theme. Please update the plugin.
tr_TR: Eklenti aktif değil. Bu tema için %s daha yüksek bir sürüme ihtiyaç vardır. Lütfen eklentiyi güncelleyin.

en: All plugins installed and activated successfully. %1$s
tr_TR: Tüm eklentiler başarıyla yüklendi ve etkinleştirildi. %1$s

en: Dismiss this notice
tr_TR: Bu bildirimi gösterme

en: There are one or more required or recommended plugins to install, update or activate.
tr_TR: Yüklemek, güncellemek veya etkinleştirmek için bir veya daha fazla gerekli veya önerilen eklenti vardır.

en: Please contact the administrator of this site for help.
tr_TR: Yardım için lütfen bu sitenin yöneticisine başvurun.

en: This plugin needs to be updated to be compatible with your theme.
tr_TR: Bu eklentinin, temanızla uyumlu olacak şekilde güncellenmesi gerekiyor.

en: Update Required
tr_TR: Güncelleştirme gerekli

en: Verify your license to unlock bundeled plugins
tr_TR: Birlikte verilen eklentilerin kilidini açmak için lisansınızı doğrulayın

en: Tested and Recommended Plugins
tr_TR: Test edilmiş ve Önerilen Eklentiler

en: The remote plugin package does not contain a folder with the desired slug and renaming did not work.
tr_TR: Uzaktan eklenti paketi istenen doğru bir klasör içermiyor veyeniden adlandırma çalışmıyordu.

en: Please contact the plugin provider and ask them to package their plugin according to the WordPress guidelines.
tr_TR: Lütfen eklenti sağlayıcısına başvurun ve eklentilerini WordPress yönergelerine göre paketlemelerini isteyin.

en: The remote plugin package consists of more than one file, but the files are not packaged in a folder.
tr_TR: Uzak eklenti paketi birden fazla dosyadan oluşur, ancak dosyalar bir klasörde paketlenmez.

[ctx: plugin A *and* plugin B]
en: and
tr_TR: ve

en: Required
tr_TR: Gereklidir

en: WordPress Repository
tr_TR: WordPress Deposu

en: External Source
tr_TR: Dış kaynak

en: Pre-Packaged
tr_TR: Önceden Paketlenmiş

en: Not Installed
tr_TR: Yüklü değil

en: Installed But Not Activated
tr_TR: Yüklü Ama Aktif Değil

en: Active
tr_TR: Aktif

en: Required Update not Available
tr_TR: Gerekli Güncelleme Mevcut Değil

en: Requires Update
tr_TR: Güncelleme gerektirir

en: Update recommended
tr_TR: Tavsiye edilen güncelleme

[ctx: plugins]
en: All <span class="count">(%s)</span> | All <span class="count">(%s)</span>
tr_TR[0]: Tümü <span class="count">(%s)</span>
tr_TR[1]: Tümü <span class="count">(%s)</span>

en: To Install <span class="count">(%s)</span> | To Install <span class="count">(%s)</span>
tr_TR[0]: Yükle <span class="count">(%s)</span>
tr_TR[1]: Yükle <span class="count">(%s)</span>

en: Update Available <span class="count">(%s)</span> | Update Available <span class="count">(%s)</span>
tr_TR[0]: Güncellemeye Uygun <span class="count">(%s)</span>
tr_TR[1]: Güncellemeye Uygun <span class="count">(%s)</span>

en: To Activate <span class="count">(%s)</span> | To Activate <span class="count">(%s)</span>
tr_TR[0]: Aktif <span class="count">(%s)</span>
tr_TR[1]: Aktif <span class="count">(%s)</span>

[ctx: as in: "version nr unknown"]
en: unknown
tr_TR: Bilinmeyen

en: Installed version:
tr_TR: Yüklü sürümü:

en: Minimum required version:
tr_TR: Gerekli minimum sürüm:

en: Available version:
tr_TR: Mevcut sürümü:

en: No plugins to install, update or activate.
tr_TR: Yüklemek, güncellemek veya etkinleştirmek için eklenti yok.

en: Plugin
tr_TR: Eklenti

en: Status
tr_TR: Durum

en: Install %2$s
tr_TR: Yükle %2$s

en: Update %2$s
tr_TR: Güncelle %2$s

en: Activate %2$s
tr_TR: Aktifleştir %2$s

en: Upgrade message from the plugin author:
tr_TR: Eklenti yazarından geliştirme mesajı:

en: Install
tr_TR: Yükle

en: Activate
tr_TR: Aktif

en: No plugins were selected to be installed. No action taken.
tr_TR: Yüklenecek hiçbir eklenti seçilmedi. Hiçbir işlem yapılmadı.

en: No plugins were selected to be updated. No action taken.
tr_TR: Güncellenecek hiçbir eklenti seçilmedi. Hiçbir işlem yapılmadı.

en: No plugins are available to be installed at this time.
tr_TR: Şu anda yüklenecek eklenti yok.

en: No plugins are available to be updated at this time.
tr_TR: Şu anda güncellenecek hiçbir eklenti mevcut değildir.

en: No plugins were selected to be activated. No action taken.
tr_TR: Etkinleştirilecek hiçbir eklenti seçilmedi. Hiçbir işlem yapılmadı.

en: No plugins are available to be activated at this time.
tr_TR: Şu anda etkinleştirilecek hiçbir eklenti mevcut değildir.

en: Plugin activation failed.
tr_TR: Eklenti aktivasyonu başarısız oldu.

en: Updating Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
tr_TR: Eklenti Güncelleniyor %1$s(%2$d/%3$d)

en: An error occurred while installing %1$s: <strong>%2$s</strong>.
tr_TR: Yükleme sırasında bir hata oluştu %1$s:<strong>%2$s</strong>

en: The installation of %1$s failed.
tr_TR: %1$s kurulumu başarısız oldu.

en: The installation and activation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
tr_TR: Kurulum ve aktivasyon süreci başlıyor. Bu işlem bazı ana bilgisayarlarda biraz zaman alabilir, lütfen sabırlı olun.

en: %1$s installed and activated successfully.
tr_TR: %1$s başarıyla kuruldu ve etkinleştirildi.

en: All installations and activations have been completed.
tr_TR: Tüm kurulumlar ve etkinleştirmeler tamamlandı.

en: The installation process is starting. This process may take a while on some hosts, so please be patient.
tr_TR: Yükleme işlemi başlıyor. Bu işlem bazı ana bilgisayarlarda biraz zaman alabilir, lütfen sabırlı olun.

en: %1$s installed successfully.
tr_TR: %1$s Başarıyla yüklendi.

en: All installations have been completed.
tr_TR: Tüm kurulumlar tamamlandı.

en: Installing Plugin %1$s (%2$d/%3$d)
tr_TR: Eklentiyi Kurma %1$s (%2$d/%3$d)

en: Show Details
tr_TR: Detayları Göster

en: Hide Details
tr_TR: Detayları Gizle

en: Image URL
tr_TR: Görsel Linki

en: Image Width
tr_TR: Görsel Genişliği

en: Image Height
tr_TR: Görsel Yüksekliği

en: Image Margin Top
tr_TR: Görsel Üst Kenar Uzaklığı

en: Image Margin Bottom
tr_TR: Görsel Alt Kenar Uzaklığı

en: Circle Shape?
tr_TR: Çember şeklinde?

en: Text
tr_TR: Metin

en: Center the content?
tr_TR: İçeriği ortalayın?

en: Show Social Icons?
tr_TR: Sosyal simgeleri göster?

en: Ads 125 x 125
tr_TR: Reklam 125 x 125

en: Show the ads only?
tr_TR: Sadece reklamları göster?

en: Open links in a new window?
tr_TR: Bağlantıları yeni pencerede açılsın mı?

en: Ad #%s
tr_TR: Reklam #%s

en: Image path:
tr_TR: Görüntü yolu:

en: Code:
tr_TR: Kod:

en: About the post&rsquo;s author
tr_TR: Yazın&rsquo;ın Yazarı Hakkında

en: This Widget appears in the single post page only.
tr_TR: Bu Widget sadece tek gönderi sayfasında görünür.

en: Center content:
tr_TR: Merkezi içeriği:

en: Posts By Post's Author
tr_TR: Yazının Yazarı

en: Display (All) link:
tr_TR: Linkleri Görüntüle (Tümü)

en: Custom Author Content
tr_TR: Özel Yazar İçeriği

en: Show child categories?
tr_TR: Çocuk kategorilerini göster?

en: Recent Comments with avatar
tr_TR: Avatar ile son Yorumlar

en: Recent Comments
tr_TR: Son Eklenen Yorumlar

en: Number of comments to show:
tr_TR: Gösterilecek yorum sayısı:

en: Find us on Facebook
tr_TR: bizi Facebookta bulun

en: Page URL:
tr_TR: Sayfa URL'si:

en: Hide cover Photo?
tr_TR: Kapak fotoğrafını gizlemek istiyor musun?

en: Show Faces?
tr_TR: Yüzleri Göster?

en: Show Stream?
tr_TR: Yayın göster?

en: Flickr ID:
tr_TR: Flickr Kimliği:

en: Find your ID at idGettr
tr_TR: IDGettr'de kimliğinizi bulun

en: Photos Order:
tr_TR: Fotoğrafları Sırala:

en: Most recent
tr_TR: En yeni

en: Random
tr_TR: Rastgele

en: Number of photos to show:
tr_TR: Gösterilecek fotoğraf sayısı:

en: Error: Check the widget settings!
tr_TR: Hata: Widget ayarlarını kontrol edin!

en: Account Name
tr_TR: Hesap adı

en: Avatar Image
tr_TR: Avatar Resmi

en: Number of Media Items
tr_TR: Medya Öğelerinin Sayısı

en: Show the icon?
tr_TR: Simgeleri göster?

en: Posts list
tr_TR: Yazı listesi

en: Jetpack - Most Viewed for 7 days
tr_TR: Jetpack - 7 gün için en çok görüntülenen

en: Jetpack - Most Viewed for 30 days
tr_TR: Jetpack - 30 gün için en çok görüntülenen

en: Related Posts by Categories
tr_TR: Kategorilere Göre İlgili Yazılar

en: Related Posts by Tags
tr_TR: Etiketlere Göre İlgili Yazılar

en: Related Posts by Author
tr_TR: Yazarın İlgili Yazıları

en: Next/Previous Arrows
tr_TR: Sonraki / Önceki Oklar

en: Posts order:
tr_TR: Mesajlar sırası:

en: You need to install the Jetpack plugin. in order to use the show the most viewed for 7 or 30 days.
tr_TR: Jetpack eklentisini yüklemeniz gerekir. Gösteriyi en fazla 7 veya 30 gün boyunca görüntüleyebilmek için.

en: Please Note that for Jetpack - Most Viewed posts it may take a few hours before views are counted. It will fallback to comments sorting type until then.
tr_TR: Lütfen, Jetpack - En Çok Görüntülenen yayınlar için, görüntülemelerin sayılmasının birkaç saat sürebileceğini unutmayın. O zamana kadar yorum sıralama türüne geri dönecek.

en: Exclude Current Post in the single post page.
tr_TR: Geçerli Yazıyı tek yazı sayfasından hariç tut.

en: Pagination:
tr_TR: Sayfalandırma:

en: Featured Posts
tr_TR: Öne Çıkan Yazılar

en: Show the Slider only?
tr_TR: Sadece Slider'ı göster?

en: Enter the required account info.
tr_TR: Gerekli hesap bilgilerini girin.

en: Follow me
tr_TR: Takip Et

en: Avatar size (px)
tr_TR: Avatar boyutu (piksel)

en: Circle
tr_TR: Daire

en: Social Counters
tr_TR: Sosyal Sayıcılar

en: This widget requries the Arqam Lite Plugin, You can install it from the Theme settings menu > Install Plugins.
tr_TR: Bu widget Arqam Lite Plugin gerektirir, bunu Tema ayarları menüsünden> Eklentileri Yükle'den yükleyebilirsiniz.

en: Go to the Arqam options page to set your social accounts.
tr_TR: Sosyal hesaplarınızı ayarlamak için Arqam seçenekler sayfasına gidin.

en: Show the total followers number?
tr_TR: Toplam takipçi sayısı gösterilsin mi?

en: Text before the total number
tr_TR: Toplam sayıdan önce metin

en: Text after the total number
tr_TR: Toplam sayıdan sonra metin

en: Position
tr_TR: Pozisyon

en: Before the counters.
tr_TR: Sayaçlardan önce.

en: After the counters.
tr_TR: Sayaçlardan sonra.

en: Show the social icons only?
tr_TR: Sadece sosyal simgeleri göster?

en: Autoplay?
tr_TR: Otomatik oynatma?

en: Tabs
tr_TR: Sekmeler

en: Use icons
tr_TR: Simgeleri kullan

en: Number of items to show:
tr_TR: Gösterilecek öğe sayısı:

en: Order of tabs:
tr_TR: Sekme sırası:

en: Popular tab order
tr_TR: Popüler sekme sırası

en: Most Commented
tr_TR: En Çok Yorumlanan

en: Most Viewed
tr_TR: En Çok Görüntülenen

en: Disable the Popular tab?
tr_TR: Popüler sekmesi devre dışı bırakılsın mı?

en: Disable the Recent tab?
tr_TR: Son sekmesi devre dışı bırakılsın mı?

en: Disable the Comments tab?
tr_TR: Yorumlar sekmesi devre dışı bırakılsın mı?

en: Text or HTML
tr_TR: Yazı veya HTML

en: Text, Shortcodes or HTML code
tr_TR: Metin, Kısa Kodlar veya HTML kodu

en: Error Can not Get Tweets, Incorrect account info.
tr_TR: Hata Tweets, Yanlış hesap bilgisi alınamıyor.

en: Twitter Username
tr_TR: Twitter Kullanıcı Adı

en: Consumer key:
tr_TR: Tüketici anahtarı:

en: Consumer secret:
tr_TR: Tüketici mahremiyeti:

en: Slider Layout?
tr_TR: Slider Düzeni?

en: Find Your Location
tr_TR: Bulunduğunuz yeri bulun

en: Forecast
tr_TR: Hava Tahmini

en: %d day | %d days
tr_TR[0]: %d gün
tr_TR[1]: %d günler

en: Visitor's Location?
tr_TR: Ziyaretçinin Yeri?

en: Allow visitors to view the weather in their location
tr_TR: Ziyaretçilerin bulundukları konumdaki hava durumunu görmelerine izin verin

en: Style and Layout
tr_TR: Stil ve Düzen

en: Subscribe to our channel
tr_TR: Kanalımıza abone olun

en: Channel Name or ID:
tr_TR: Kanal Adı veya Kimliği:

en: Get it from your account advanced page.
tr_TR: Hesabınızı gelişmiş sayfasından edinin.

en: ​Secondary Nav Menu
tr_TR: İkincil Gezinme Menüsü

en: 404 Page menu
tr_TR: 404 Sayfa Menüsü

en: Footer Navigation
tr_TR: Alt Kısım Menüsü

en: Primary Widget Area
tr_TR: Birincil Bileşen Alanı

en: Slide Widget Area
tr_TR: Slayt Bileşen Alanı

en: Shop - For WooCommerce Pages
tr_TR: Mağaza - WooCommerce Sayfaları İçin

en: This widget area uses in the WooCommerce pages.
tr_TR: Bu bileşen alanı, WooCommerce sayfalarında kullanılır.

en: Section #%s
tr_TR: Bölüm #%s

en: Secondary Sidebar
tr_TR: İkincil Kenar Çubuğu

en: Error: Check the Instagarm section settings.
tr_TR: Hata: Instagarm bölüm ayarlarını kontrol edin.

en: Follow us
tr_TR: Bizi takip et

en: Primary Navigation
tr_TR: Birincil Menü

en: Secondary Navigation
tr_TR: İkincil Menü

en: Ready to publish your first post? %1$sGet started here%2$s.
tr_TR: İlk iletinizi yayınlamak için hazır mısınız? %1$sHemen başlayın%2$s.

en: YouTube API ERROR, Go to the Youtube API Console on Google Cloud and remove any restrictions on the API key, Then edit the current page and click on the Update/Save button to re-connect to the YouTube servers to load the videos.
tr_TR: YouTube API HATASI, Google Cloud üzerindeki Youtube API Konsoluna gidin ve API anahtarındaki tüm kısıtlamaları kaldırın, Ardından mevcut sayfayı düzenleyin ve videoları yüklemek için YouTube sunucularına yeniden bağlanmak için Güncelle / Kaydet düğmesini tıklayın.
